Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Форс-мажор у сільському господарстві

У цій консультації розкажемо, як відобразити в обліку загибель посівів сільгосппродукції, її псування на складі та падіж тварин, які сталися внаслідок форс-мажору (посухи, заморозків, повені, пожежі тощо).

Для відображення витрат, яких зазнало підприємство через форс-мажорні обставини, призначено субрахунок 977 «Інші витрати діяльності». На цей же субрахунок відносять і затрати на ліквідацію наслідків таких обставин (утилізація знищеної продукції, зарплата персоналу тощо).

Вартість зіпсованої продукції/товарів списують на витрати того звітного періоду, у якому їх було понесено (п. 14 П(С)БО 9 «Запаси»).

Операція зі списання знищених активів (посівів, сільгосппродукції, тварин тощо) не є об’єктом обкладення ПДВ, оскільки відсутній факт постачання товарів/послуг.

Але, оскільки такі активи не будуть використані в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності (платник ПДВ не отримає доходу від їх продажу), слід нарахувати так звані компенсуючі податкові зобов’язання (далі – ПЗ) згідно з п. 198.5 ПК, причому тільки на вартість тих товарів/послуг, що були придбані у платників ПДВ. Тому, коли списують знищені стихією активи, ПЗ нараховують не на всю їхню вартість, а тільки на вартість придбаних з ПДВ товарів/послуг, які включені до собівартості таких активів. Тобто мета нарахування компенсуючих ПЗ – збалансувати податковий кредит.

Наприклад, якщо говорити про списання загиблих тварин, то для їх вирощування придбавалися корми, ветпрепарати, послуги інших організацій, електроенергія тощо. Саме на вартість таких товарів/послуг слід нарахувати компенсуючі ПЗ. Для цього треба проаналізувати складові собівартості тварин, що підлягають списанню, і виділити з неї вартість придбаних з ПДВ товарів/послуг. Розрахунок ПЗ рекомендуємо оформити бухгалтерською довідкою.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали