Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Форс-мажор: коли виникає та як підтвердити

16.01.2019 951 0 3

Для кого ця стаття: для сільгосптоваровиробників, у яких виникали форс-мажорні обставини природного, техногенного або іншого характеру.

Із цієї статті ви дізнаєтеся: коли виникає форс-мажор, якими є його позитивні наслідки для підприємства та чим підтвердити настання обставин непереборної сили.

Загального та одностайного визначення терміна «форс-мажор» у чинному законодавстві немає. Натомість прийнято використовувати термін, наведений у ст. 141 Закону від 02.12.97 р. № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні» (далі – Закон № 671):

  • форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

До форс-мажорних обставин належать, зокрема, але не виключно: збройний конфлікт, військові дії, акти тероризму, революція, виняткові погодні умови, стихійні лиха, такі як землетрус, ожеледь, град, заморозки, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту тощо.

Не вважаються обставинами непереборної сили фінансова та економічна криза, дефолт, недодержання/порушення своїх обов’язків контрагентом боржника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов’язань товарів, відсутність коштів тощо (ст. 617 Цивільного кодексу, далі – ЦК; п. 3.2 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України (далі – ТПП) та регіональними ТПП форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП від 18.12.14 р. № 44 (5), далі – Регламент № 44).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали