Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Договір прощення боргу: практика оформлення

08.10.2021 3177 0 2

Запитання – відповіді

У 2019 році наше підприємство надало фінансову допомогу в сумі 20 000 грн іншому підприємству. На сьогодні боржник не повернув зазначену суму. Керівництво підприємства прийняло рішення простити цей борг. Чи маємо ми право оформити угоду про прощення боргу – і якщо так, то як його правильно скласти?

Ваше підприємство має повне право простити грошовий борг іншому підприємству. Прощення боргу – одна з підстав для припинення зобов’язання, передбачених Цивільним кодексом (далі – ЦК).

Ніяких обмежень щодо обсягу й виду прощених зобов’язань законодавством не встановлено. Кредитор може простити як товарну, так і грошову заборгованість, як усю суму боргу, так і його частину. Річ у тому, що вимагати виконання зобов’язання – це право кредитора, а не його обов’язок. Тобто тільки він може вирішувати, відмовлятися йому від своїх вимог чи ні.

На замітку! Кредитор не може простити борг лише в тому випадку, якщо в результаті прощення боргу будуть порушені права і законні інтереси третіх осіб (ст. 605 ЦК). Якщо ця вимога не буде взята до уваги, зацікавлені особи мають право оспорити в суді угоду про прощення боргу. Наприклад, простити борг не можна, якщо майно, яке кредитор має отримати від боржника, він зобов’язаний передати третій особі.

У чому особливість прощення боргу як способу припинення зобов’язання?

Прощення боргу означає, що кредитор звільняє боржника від виконання зобов’язань за укладеним із ним договором (ст. 605 ЦК). Причому, наприклад, на відміну від новації, прощення боргу не передбачає зустрічного задоволення. Тобто, простивши борг, кредитор натомість нічого не отримує від боржника.

Договір, за яким прощено борг, не анулюється і не вважається недійсним. Такий договір уважається виконаним, оскільки зобов’язання за договором припиняються прощенням боргу.

Майте на увазі! Якщо кредитор не пред’являє вимог до боржника (наприклад, не виставляє претензію, не звертається до суду з вимогою про стягнення боргу), така бездіяльність не розцінюється як прощення боргу.

Як оформляється прощення боргу?

Конкретних вимог до оформлення цієї операції законом не встановлено. Але зі ст. 605 ЦК ясно, що кредитор самостійно приймає рішення про звільнення свого боржника від його майнового обов’язку. Звідси випливає, що у принципі для оформлення прощення боргу достатньо оформити двосторонню угоду.

В укладеному між сторонами первісному договорі може бути умова про те, що припинення зобов’язання шляхом прощення боргу можливе тільки за угодою сторін. У такому разі кредиторові необхідно отримати згоду боржника.

Такою згодою якраз і є підписання двосторонньої угоди, ініціатором якої виступить кредитор. Така угода не тільки підтвердить прощення боргу в порядку, передбаченому законом, але й закріпить відсутність боргових зобов’язань (див. зразок).

Зразок

<...>

Угода про прощення боргу

<...>

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сатурн» в особі директора Тараненка Сергія Володимировича, який діє на підставі статуту (далі – Кредитор), і Товариство з обмеженою відповідальністю «Юпітер» в особі директора Лавриненка Олександра Олександровича, який діє на підставі статуту (далі – Боржник), уклали цю угоду на підставі ст. 605 Цивільного кодексу України про таке.

  1. Кредитор звільняє Боржника від обов'язку перерахувати на користь Кредитора грошову суму в розмірі 20 000 (двадцять тисяч) грн, отриману Боржником за договором безпроцентної позики від 25.10.2019.
  2. Зобов'язання Боржника, що виникли за договором безпроцентної позики від 25.10.2019, вважаються припиненими з моменту набрання чинності цією угодою.
  3. Сторони не мають взаємних матеріальних претензій за договором безпроцентної позики від 25.10.2019.
  4. Ця угода набуває чинності з дати її підписання уповноваженими представниками сторін.
  5. Угода складена українською мовою, на одній сторінці, в двох примірниках, які мають однакову юридичну силу.

<...>

Зразок угоды.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали