Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Договір контрактації сільськогосподарської продукції: ризики та рекомендації

15.10.2019 1290 0 2

З метою отримання прибутку на взаємовигідних умовах сторони об’єднують свої зусилля, укладаючи договір контрактації сільгосппродукції. У такому разі одна зі сторін надає послуги з вирощення урожаю, а інша зобов’язана оплатити такий урожай після його отримання або зробити часткову передоплату, надати будь-яку іншу допомогу у вирощуванні врожаю: передати насіння, пально-мастильні матеріали (далі – ПММ), найманих працівників, які оброблятимуть та вирощуватимуть висіяну сільгоспкультуру; сільгосптехніку, яка збиратиме врожай.

Водночас будь-яка спільна діяльність має ризики зловживання своїми правами однією зі сторін: захоплення врожаю, продаж майнових прав на посів,; неналежний догляд за сходами зернової культури, неналежне зберігання зерна після його збирання, спори щодо кількості сільгосппродукції, яка має бути передана за договором контрактанту; несвоєчасне передання сільгоспкультури контрактанту.

Аналізуючи чинну судову практику, розглянемо типові помилки, яких припускаються сторони договору під час його укладання, та як їх уникнути, формулюючи положення договору.

Договір передбачає наявність двох і більше сторін: сільгоспвиробника та контрактанта. Сільгоспвиробник зобов’язаний здійснити послуги щодо висадки, обробки, збирання врожаю, а контрактант – надати посівний матеріал для вирощення зернової культури та іншим способом сприяти сільгоспвиробнику у вирощенні урожаю.

Водночас на контрактанта може бути покладено обов’язок оплатити продукцію після її отримання або наперед. Іноді сторони можуть залучити до виконання умов договору інших учасників: банківську установу, яка надасть кредит на закупівлю посівного матеріалу, інших витрат, необхідних для вирощення врожаю; страхову компанію, яка страхуватиме посіви зернової культури. Тож сторонам слід домовитися, на яких умовах вони працюватимуть з такими партнерами: залучення їх до договору контрактації шляхом розрахунку з ними майбутньою продукцією, укладання з ними прямих договорів на відкриття кредитної лінії або договору страхування та оплати після укладання таких договорів.

Залучення до договору третіх осіб, наприклад банку, може призвести до втрати контролю над урожаєм, оскільки останній отримає в заставу таке майно та зможе ним розпорядитися

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали