Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Акциз при реалізації палива: чи платять сільгоспвиробники?

Як відомо, із цього року всі продавці палива стали платниками акцизного податку. У цій консультації поговоримо про те, чи повинні сплачувати акциз сільгоспвиробники, які використовують паливо у своїй господарській діяльності чи передають його третім особам, від яких отримують послуги з оранки, сівби культур, збирання врожаю і т. д.

Що з акцизом для сільгоспвиробників

Із 1 березня 2016 року в Україні в робочому режимі діє система електронного адміністрування реалізації палива (далі – СЕАРП), яка передбачає обов’язкове складання електронної акцизної накладної (далі – АН) та її реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) у міру реалізації палива.

Недавно з’явилися роз’яснення ДФС із питань сплати акцизного податку з реалізації палива (листи від 24.03.16 р. № 6497/6/99-99-19-03-03-15 і від 01.04.16 р. № 7182/6/99-99-19-03-03-15), які змусили похвилюватися виробників сільгосппродукції, та й не тільки їх. У роз’ясненнях зроблено ряд висновків, які, на наш погляд, не є однозначними з позиції Податкового кодексу (далі – ПК), а саме:

  • якщо сільгоспвиробник при виробництві сільськогосподарських робіт (оранки, сівби, унесення добрив, збирання врожаю і т. п.) залучає третіх осіб, але забезпечує роботу їх техніки власним дизпаливом, значить, він здійснює реалізацію палива і повинен виписати АН на обсяг палива, переданого виконавцям, і зареєструвати її в ЄРАН;
  • обсяги палива, використані в господарській діяльності сільгоспвиробника, уважаються реалізованими, значить, на них повинна бути оформлена та зареєстрована в ЄРАН АН;
  • безплатний відпуск дизпалива є реалізацією палива, тому на цю операцію також слід виписати АН;
  • сільгоспвиробник, який закуповує паливо оптом, зберігає його у власних ємностях на власних АЗС, а потім заправляє свою техніку через такі АЗС, здійснює роздрібну реалізацію палива і повинен платити роздрібний акциз із такої реалізації.

Чи так це насправді? Проаналізуємо норми діючого законодавства України.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали