Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Нове в держреєстрації юридичних осіб

Ольга Котова

29.02.2016 198 0 0

Актуальність статті: з 01.01.16 р. набула чинності нова редакція Закону від 15.05.03 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755). Крім об’єднання в одному законі вимог до реєстрації зазначених суб’єктів зазнали змін і деякі аспекти держреєстрації юросіб.

Відтепер питання держреєстрації як юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, так і громадських формувань (політичних партій, профспілок, творчих спілок тощо) регулюються єдиним документом. Зміни спрямовано на забезпечення реформування системи надання адміністративних послуг у сфері держреєстрації, забезпечення відкритості та прозорості такої реєстрації, оперативності, зменшення кількості документів тощо.

У своїй діяльності суб’єкти господарювання часто стикаються з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР): отримати виписку, внести зміни щодо відомостей, зареєструвати зміни до статуту тощо. Тож у консультації ми зупинимось на змінах, що стосуються суб’єктів господарювання – юридичних осіб, розглянемо основні положення нового Закону, який порядок дій для юросіб він передбачає в окремих ситуаціях, які документи необхідно надати в разі необхідності вчинення тієї чи іншої дії і т. п.

Запроваджено нову систему органів у сфері держреєстрації. Так, повноваження щодо держреєстрації юросіб та фізосіб-підприємців надано, зокрема, виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській та Севастопольській міській, районним, районним у м. Києві та Севастополі державним адміністраціям, нотаріусам та акредитованим суб’єктам.

Законом № 755 визначено, що виконавчі органи відповідних рад (крім міст обласного та/або республіканського значення) набувають таких повноважень у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення держреєстрації. Крім того, законодавством установлено перехідний період (до 30.04.16 р.), протягом якого виконавчі органи відповідних рад повинні забезпечити здійснення функцій держреєстрації (тобто в повному обсязі перебрати на себе повноваження щодо держреєстрації), а Мін’юст – відмовитись від них, про що КМУ приймає відповідне рішення (пп. 7 п. 2 Прикінцевих положень Закону від 26.11.15 р. № 835-VIII).

З 01.01.16 р. нотаріусам надано також повноваження щодо реєстрації бізнесу. Так, відтепер зареєструвати нову юридичну особу можна, звернувшись до нотаріуса.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали