Чи є граничний строк реєстрації права власності на земельну ділянку після її реєстрації у ДЗК?
Фермерське господарство допомагає своєму члену приватизувати земельну ділянку. 05.11.18 р. здійснено держреєстрацію ділянки у Державному земельному кадастрі (далі – ДЗК). Після цього залишилося отримати наказ обласного Держгеокадастру (земля сільгосппризначення розташована за межами населеного пункту) про передачу ділянки у власність та зареєструвати речове право на землю. Чи встановлено граничний строк реєстрації речового права на земельну ділянку?
Так, цей строк становить один рік від дня реєстрації земельної ділянки у ДЗК. Пояснимо докладніше нашу відповідь.
Право власності виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до Закону від 01.07.04 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон № 1952). Тож право власності на земельну ділянку виникне з моменту його реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – Держреєстр прав, ч. 2 ст. 3 Закону № 1952).
Цікаво, що граничний строк реєстрації речового права встановлено не Законом № 1952, а Законом від 07.07.11 р. № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр» (далі – Закон № 3613). Так, речове право на земельну ділянку необхідно зареєструвати протягом одного року з дня здійснення держреєстрації земельної ділянки у ДЗК (ч. 10 ст. 24 Закону № 3613).
Виникає запитання: як нормативний акт, що регулює діяльність у сфері ДЗК, може визначати правила стосовно речових прав на землю? Справа у тім, що в Законі № 3613 прописано правила для державного кадастрового реєстратора, й одне з них звучить так (ч. 10 ст. 24):
- якщо протягом одного року з дня здійснення держреєстрації земельної ділянки у ДЗК речове право на неї не буде зареєстровано з вини заявника, то держреєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію.
При скасуванні держреєстрації земельної ділянки заявнику доведеться повторно виконати усі дії з її реєстрації (подавати документацію із землеустрою на реєстрацію, чекати результату, виправляти зауваження за необхідності тощо). А з огляду на притаманну земельному законодавству часту зміну, можуть змінитися і правила розроблення такої документації, її склад тощо. Тож заявник може втрапити на додаткові фінансові витрати (розробник документації не приведе її у відповідність безплатно). Виходить, що заявник зацікавлений у найскорішому оформленні земельної ділянки, аби не витрачати зайвого та швидше приступити до використання землі або передати її в оренду.
Таким чином, наш заявник повинен зареєструвати речове право на земельну ділянку у Держреєстрі прав до 05.11.19 р.
До відома: останнім часом державні кадастрові реєстратори почали активно скасовувати реєстрацію земельних ділянок у ДЗК із вказаної вище причини. Ніхто не з’ясовує, є вина заявника чи ні. Якщо минув один рік, а реєстрації речового права немає, скасовують реєстрацію ділянки у ДЗК. Тож будьте уважні та обов’язково завершуйте розпочатий процес оформлення речових прав на земельну ділянку. |
Коментарі до матеріалу