Чи може юрособа володіти та користуватися земельною ділянкою, призначеною для ОСГ?
22.07.2015 2633 0 0
Чи може сільськогосподарське підприємство (юридична особа) придбати та використовувати земельну ділянку з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства» (далі – ОСГ)?
Відповідно до ст. 82 Земельного кодексу (далі – ЗК) юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності в разі придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.
Сільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, крім державних і комунальних, землі сільськогосподарського призначення можуть належати на праві власності. Право власності на землю цих підприємств може набуватися шляхом внесення до статутного капіталу земельних ділянок їх засновників та придбання земельних ділянок за договорами купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами (ст. 28 ЗК).
На сьогодні заборонено відчуження та зміна цільового призначення земельних ділянок, призначених для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та земельних ділянок, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення ОСГ (п. 15 розд. Х «Перехідні положення» ЗК).
Таким чином, земельні ділянки з цільовим призначенням «для ведення ОСГ» (які не є земельною часткою (паєм)), можуть бути об’єктом відчуження та набуття їх у власність сільськогосподарськими підприємствами, установами та організаціями, крім іноземних юридичних осіб та спільних підприємств.
Щодо використання таких земельних ділянок юридичними особами слід зазначити таке. До недавнього часу використання юридичними особами земельних ділянок із цільовим призначенням «для ведення ОСГ» було можливе лише після зміни цільового призначення або шляхом надання в оренду фізичним особам для ведення ОСГ.
Проте з 12.02.15 р. змінено норми деяких законодавчих актів, що регулюють зазначені питання. Зокрема, до ст. 33 ЗК та ст. 5 Закону від 15.05.03 р № 742-ІV «Про особисте селянське господарство» унесено зміни, відповідно до яких земельні ділянки ОСГ можуть використовуватися не лише для ведення особистого селянського господарства, але й для товарного сільськогосподарського виробництва та фермерського господарства без зміни цільового призначення цих ділянок.
Отже, з 12.02.15 р. юридичні особи можуть використовувати для ведення товарного сільськогосподарського виробництва чи фермерського господарства земельні ділянки з цільовим призначенням «для ведення ОСГ».
Коментарі до матеріалу