Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Слово редактора Uteka-Агро від 05.12.2023

Вітаю, шановні колеги!

Чимало сільгосппідприємств замислюється про зміну системи оподаткування чи групи єдиного податку з початку 2024 року. Тому цього разу в Uteka-Агро ми розповідаємо про правила переходу та нюанси, які потрібно врахувати, готуючись до такого важливого кроку.

Переважна більшість юросіб-сільгосптоваровиробників – це платники єдиного податку (далі – ЄП) четвертої групи. Про переваги та недоліки цієї системи, а також як перейти із загальної системи оподаткування на спрощену з 2024 року, йдеться тут.

Серед юросіб платниками ЄП третьої групи можуть бути особи, річний обсяг доходу яких не перевищує 1 167 розмірів мінімальної заробітної плати (далі – МЗП), установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. У наступних матеріалах розповідаємо, коли сільгосппідприємство може бути єдинником третьої групи, як змінити систему оподаткування та як оподаткувати перехідні операції («Як перейти із загальної системи в третю групу єдинників», «Переходимо з четвертої групи єдинників у третю»).

Причини, з яких сільгосппідприємство повинне залишити лави єдинників третьої групи, такі: перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу (1 167 розмірів МЗП, тобто 7 818 900 грн); здійснення заборонених видів діяльності, перелічених у пп. 291.5.1 ПК; застосування негрошових способів розрахунків; провадження видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників ЄП; наявність податкового боргу на кожне 1-ше число місяця протягом двох послідовних кварталів. За наявності хоча б одного з перелічених вище порушень підприємство має відмовитися від статусу платника ЄП третьої групи. У консультації розповідаємо, як сільгосппідприємству, яке в поточному році є платником ЄП третьої групи, з наступного року перейти до четвертої групи єдинників.

Сільгосппідприємство може перейти на загальну систему оподаткування як за власним бажанням, та і вимушено – через невідповідність умовам перебування на спрощеній системі. Детально про те, в яких випадках підприємство втрачає статус платника ЄП четвертої групи, читайте за посиланням.

Іноді під час зміни системи оподаткування підприємству доводиться змінити статус платника ПДВ – зареєструватися таким платником або, навпаки, анулювати таку реєстрацію. Докладно про те, коли та як це потрібно зробити, ми розповідаємо у статті.

Більше інформації про зміну системи оподаткування та облік перехідних операцій – в спецвипуску Uteka-Агро «Зміна системи оподаткування та групи ЄП: дії бухгалтера».

Незважаючи на мораторій, що діє в період воєнного стану, деякі контролюючі органи все ж таки мають право проводити позапланові перевірки. До таких органів належить і Державна служба з надзвичайних ситуацій. А з 27.11.2023 набув чинності закон щодо правил проведення перевірок у сфері техногенної та пожежної безпеки. Що саме змінилося у зв’язку з набуттям чинності новим законом і якими є оновлені правила проведення перевірок у сфері техногенної та пожежної безпеки, дізнаєтесь тут.

У наших наступних консультаціях ми розглядаємо види та порядок проведення інструктажів з охорони праці та розповідаємо, як скласти інструкцію з охорони праці конкретно для тракториста-машиніста сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва, а також пропонуємо готові зразки цих документів:

Наступного разу нові матеріали Uteka-Агро будуть присвячені таким темам:

  • дії орендаря, якщо орендодавець зник безвісти;
  • чи потрібно звертатися до держреєстратора в разі закінчення договору оренди землі;
  • оформлення РК до ПН у разі зміни ціни.

Корисного вам читання!

З повагою
Вікторія СТАНКЕВИЧ,
головна редакторка Uteka-Агро, кандидат економічних наук

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
01.07.2025
Слово редактора Uteka-Агро від 01.07.2025
Дорогі читачі! Ми щиро цінуємо вашу довіру та прагнемо, щоб кожна публікація була для вас корисною, зрозумілою й своєчасною. Цього разу ми зібрали для вас добірку актуальних матеріалів, що охоплюють як щоденні бухгалтерські завдання, так і нестандартні ситуації, які виникають у практиці агропідприєм...
24.06.2025
Слово редактора Uteka-Агро від 24.06.2025
Червень добігає кінця, і вже маємо чимало змін, листів від податківців та практичних ситуацій, які варто розібрати до початку нового звітного періоду. У цьому випуску зібрано все, що стане вам у пригоді вже зараз: розрахунки коригування, частка сільгосппродукції, розподіл ПДВ, претензії до контраген...
17.06.2025
Слово редактора Uteka-Агро від 17.06.2025
Цього тижня ми підготували для вас добірку практичних матеріалів, що допоможуть зорієнтуватися в актуальних змінах законодавства, уникнути штрафів і вести облік без помилок. У фокусі – поновлення строків позовної давності, типові помилки в звітності з ЄСВ, облік приросту тварин, а також відпов...
Кращі матеріали