Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Увага! Змінена позиція ДФС щодо оподаткування подарунків

Редакція

20.02.2018 1135 0 0

У Індивідуальної податкової консультації ДФС від 02.02.18 р № 439/6/99-9913-02-03 після посилання на норми пп. 164.2.10, 164.2.17 і 165.1.36 Податкового кодексу (далі - ПК) зроблено висновок: якщо вартість подарунків від юридичної особи перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (далі - МЗП), встановленої станом на 1 січня звітного року, то вся їх вартість обкладається ПДФО як додаткове благо з урахуванням вимог п. 164.5 НК.

Нагадаємо, що попередня точка зору була така: якщо подарунок від юридичної особи надається фізичній особі у негрошовій формі, то з його вартості сума, яка дорівнювала 25% МЗП (на початок року),  не обкладалася податками (пп. 165.1.36 ПК), а сума перевищення обкладалася податками як додаткове благо за відповідними ставками.

Як стало відомо, зміна позиції ДФС із зазначеного питання є запізнілою реакцією на зміни, внесені Законом від 23.02.17 р № 1910-VІІІ в НК. Зокрема, п. 174.6 ПК викладено в новій редакції, згідно з якою доходи у вигляді подарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку (мається на увазі платнику ПДФО) юридичною особою, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розд. ІV НК для оподаткування додаткового блага.

Незважаючи на те що ІНК є обов'язковою для застосування тільки її одержувачем, можна передбачити, що нову позицію займуть податкові ревізори під час проведення документальних перевірок.

Так що ж, на нашу думку, повинні зробити ті, хто намагається оподатковувати доходи згідно з роз'ясненнями ДФС?

По-перше, провести перерахунок. Впевнені, що такий перерахунок потрібно провести за період з 01.01.17 р, тобто з часу внесення змін до п. 174.6 НК.

По-друге, після проведення перерахунку буде визначена сума ПДФО до сплати, що і потрібно зробити, але треба не забути, що ця сума є доплаченою самостійно сумою податку з раніше виплаченого доходу, тому повинна нараховуватися пеня. Нагадаємо, що з 01.01.17 р пеня в разі самостійного обчислення її платником податків починає нараховуватися після закінчення 90 календарних днів, що настають за останнім днем ​​граничного строку сплати податкового зобов'язання (пп. 129.1.3 ПК).

По-третє, потрібно подати уточнюючий податковий розрахунок форми № 1ДФ за ті періоди, в яких виплачувалися (надавалися) подарунки і за які проведено перерахунок з урахуванням вимог розд. ІV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.15 р № 4.

Зауважимо, що за подання з помилками чи недостовірними відомостями форми № 1ДФ п. 119.2 ПК передбачає застосування штрафу. Однак можна спробувати скористатися нормами цього ж п. 119.2, згідно з якими штраф не застосовується в разі виконання вимог п. 169.4 НК, яким і передбачено проведення податковим агентом перерахунку ПДФО. Зокрема, можна посилатися на норми пп. 169.4.3 ПК, згідно з якими роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок доходів, утриманого податку за будь-який період і в будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.

А тим податковим агентам, які в своїх діях керуються нормами НК, радимо бути готовими захищати свої права в судовому порядку, оскаржуючи неправомірні дії ДФС.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали