Яким нормативним документом керуватись при визначенні поняття «відокремлений підрозділ» для оприбуткування готівки?
Відповідно до п.п. 14.1.30 п. 14.1 ст. 14 ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) поняття відокремлені підрозділи, з метою оподаткування, вживається у значенні, визначеному Цивільним кодексом України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями (далі – ЦКУ). Для розд. IV ПКУ поняття відокремленого підрозділу вживається у визначенні ГОСПОДАРСЬКОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ від 16 січня 2003 року № 436-IV зі змінами та доповненнями (далі – ГКУ).
Згідно з п. 1 ст. 95 ЦКУ філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи (п. 2 ст. 95 ЦКУ).
Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення (п. 3 ст. 95 ЦКУ).
Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) (п. 5 ст. 95 ЦКУ).
Відповідно до ст. 9 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та громадських формувань із змінами та доповненнями в ЄДР містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема дані про відокремлені підрозділи юридичної особи.
Разом з тим, порядок ведення касових операцій у національній валюті України визначено постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі – Положення).
Абзацом третім п. 1.2 глави 1 Положення встановлено, що відокремлені підрозділи – філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України.
Враховуючи викладене вище, з метою визначення порядку оприбуткування готівки застосовується визначення відокремленого підрозділу у відповідності до вимог Положення.Таку відповідь розміщено у ЗІР, категорія 109.01.