Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Особливості нарахування ПДВ при списанні посівів та сільгосппродукції

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як розрахувати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти податкову накладну (далі – ПН) при списанні загиблих посівів чи сільгосппродукції, що зіпсувалася чи якої недорахувалися при інвентаризації.

Сама операція зі списання сільгосппродукції чи загиблих посівів не є об’єктом обкладення ПДВ, оскільки в даному випадку відсутня операція з постачання товарів/послуг. Але без нарахування податкових зобов’язань навряд чи вдасться обійтися. Пояснимо чому.

Аби виростити сільгосппродукцію (посіяти сільгоспкультури), сільгосппідприємство закуповує різні ТМЦ (насіння, паливо, добрива тощо), а також може отримувати послуги від сторонніх підприємств чи підприємців (наприклад, з обприскування полів).

Якщо такі ТМЦ/послуги були придбані в платників ПДВ, то на підставі ПН підприємство включило сплачені суми ПДВ до податкового кредиту. А згідно з п. 198.5 Податкового кодексу (далі – ПК) у разі якщо придбані товари/послуги починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, то такий платник повинен нарахувати на вартість таких товарів/послуг податкові зобов’язання. Далі будемо називати такі податкові зобов’язання компенсуючими, адже їх нараховують, щоб компенсувати відображений раніше податковий кредит.

При цьому базою оподаткування є вартість придбання таких товарів/послуг (п. 189.1 ПК).

Зверніть увагу: ідеться лише про товари/послуги, придбані з ПДВ, суми якого потрапили до податкового кредиту. Адже в даному випадку податкові зобов’язання є компенсуючими, оскільки їх мета – врівноважити суму податкового кредиту. На це звертаюсь увагу й податківці (див. лист ДФС від 17.12.15 р. № 27000/6/99-99-19-03-02-15, далі – Лист № 27000).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали