Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як видача й отримання ПФД впливає на суму податку на прибуток?

20.07.2018


Підприємство – квартальний платник податку на прибуток здійснило операції, пов'язані з поворотною фінансовою допомогою (далі – ПФД), а саме:

  • у червні 2016 року підприємство отримало від засновника ПФД строком на 2 роки, але в зазначений строк (у червні 2018 року) не повернуло цю суму;
  • у травні 2018 року надало ПФД юрособі-єдиннику строком на 3 роки.

Які наслідки щодо податку на прибуток чекають підприємство?


Для цілей податку на прибуток сума ПФД ураховується за правилами бухгалтерського обліку. Коригування фінрезультату за операціями з ПФД, виданою (отриманою) після 1 січня 2015 року, нормами Податкового кодексу (далі – ПК) не передбачено.

Як випливає із запитання, підприємство в одному випадку є отримувачем ПФД (позичальником), а в іншому – особою, яка надала таку допомогу (кредитором). Тому розглянемо бухгалтерсько-прибутковий облік ПФД зі сторони і позичальника, і кредитора.

У позичальника сума отриманої допомоги враховується:

  • за кредитом субрахунка 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» – якщо строк повернення ПФД не перевищує 12 місяців із дати балансу;
  • за кредитом рахунка 55 «Інші довгострокові зобов'язання» – якщо строк повернення ПФД перевищує 12 місяців із дати балансу. При цьому якщо, згідно з умовами договору, ПФД повертається частинами, то у міру закінчення строку користування допомогою частина ПФД, яка підлягає поверненню протягом найближчих 12 місяців із дати балансу, переводиться до складу короткострокової заборгованості на субрахунок 685 записом Дт 55 – Кт 685.

При поверненні ПФД відбувається погашення кредиторської заборгованості: Дт 685 – Кт 30, 31.

У кредитора сума наданої допомоги враховується за дебетом субрахунків:

  • 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» – якщо строк повернення ПФД не перевищує 12 місяців із дати балансу;
  • 183 «Інша дебіторська заборгованість» – якщо строк повернення ПФД перевищує 12 місяців із дати балансу. При цьому якщо, згідно з умовами договору, ПФД повертається частинами, то у міру закінчення строку користування допомогою частина ПФД, яка підлягає поверненню протягом найближчих 12 місяців із дати балансу, переводиться до складу короткострокової заборгованості на субрахунок 377 записом Дт 377 – Кт 183.

При поверненні ПФД відбувається погашення дебіторської заборгованості: Дт 30, 31 – Кт 377.

Таким чином, у прибутково-бухгалтерському обліку підприємства, яке виступає як позичальник і кредитор, виникає і погашається дебіторська/кредиторська заборгованість. При цьому ніяких доходів і витрат не виникає.

У якому випадку підприємству доведеться відобразити дохід (витрати) від операцій із ПФД?

За певних умов у підприємства в ролі позичальника може виникнути дохід, а в ролі кредитора – витрати. Розглянемо, коли це може відбутися.

Для позичальника в п. 5 П(С)БО 11 сказано, що коли на дату балансу сума раніше визнаного зобов'язання не підлягає погашенню, така сума списується з балансу з одночасним визнанням доходу.

Зокрема, сума зобов'язання перестає підлягати погашенню (стає безнадійною), якщо строк позовної давності минув (у загальному випадку такий строк становить 3 роки).

На сьогодні у підприємства є ПФД, отримана в 2016 році строком на 2 роки. Якщо не будуть змінені умови договору за строком повернення, то із червня 2018 року почне обчислюватися строк позовної давності. І після закінчення такого строку (у червні 2021 року) в отримувача допомоги виникає дохід у сумі неповерненої ПФД (Дт 685 – Кт 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості»).

На замітку! Існують й інші підстави для списання ПФД із балансу. Наприклад, якщо кредитором є юрособа, то дохід від списання заборгованості з’явиться у позичальника у разі ліквідації такої юрособи.

Для кредитора облікові правила передбачені п. 4, 8 П(С)БО 10. Коли заборгованість стає сумнівною (тобто з'являється невпевненість у її погашенні), підприємство може сформувати резерв сумнівних боргів (далі – РСБ) і списати його на витрати. При цьому в бухобліку робиться запис Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» – Кт 38 «Резерв сумнівних боргів». У кредитора, який не коригує фінрезультат на всі різниці, передбачені ПК, з'являться витрати і в податковому обліку.

Правда, якщо підприємство звітує щоквартально, а отже розраховує різниці, то при визначенні об'єкта оподаткування витрати за РСБ будуть «анульовані» різницею, що збільшує фінрезультат (пп. 139.2.1 ПК). Вони відображаються в рядку 2.1.2 додатка РІ до декларації з податку на прибуток (форма декларації затверджена наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897, далі – декларація).

Після закінчення строку позовної давності (або у разі визнання заборгованості безнадійною за іншими ознаками, передбаченими пп. 14.1.11 ПК) заборгованість списується з балансу записом:

  • Дт 38 – Кт 377 – якщо РСБ формувався та Дт 944 – Кт 377 – якщо РСБ не вистачило для погашення заборгованості;
  • Дт 944 – Кт 377 – якщо РСБ не формувався.

У податковому обліку кредитора, який:

  • не коригує фінрезультат на всі різниці – так само, як і в бухобліку, з'являться витрати (у сумі заборгованості, списаної з балансу на субрахунок 944);
  • коригує фінрезультат на всі різниці – матимуть місце витрати в сумі різниці, яка зменшує фінрезультат (пп. 139.2.2 ПК). Вони відображаються в рядку 2.2.3 додатка РІ до декларації.

Важливий нюанс! Оскільки позичальником є юрособа-єдинник, то згідно з пп. 140.5.10 ПК кредиторові доведеться додатково збільшити фінрезультат на різницю в сумі неповерненої фіндопомоги (якщо вона списується з балансу після закінчення строку позовної давності). Адже в такому разі допомога підпадає під визначення безповоротної фіндопомоги (пп. 14.1.257 ПК). Додаткова різниця відображається в рядку 3.1.10 додатка РІ до декларації.

Завважимо, що розраховувати таку різницю доведеться і в ситуації, якщо позичальником буде неплатник податку на прибуток (крім фізосіб, дохід яких оподатковується за ставкою 18 %), або платник, що сплачує податок на прибуток за ставкою 0 % (згідно з п. 44 підрозд. 4 розд. ХХ ПК).

У нашому випадку ПФД видана підприємством у травні 2018 року строком на 3 роки. Отже, усі вищеописані дії можуть проводитися в обліку тільки після того, як позичальник не виконає свої зобов'язання з повернення допомоги. Тобто тільки після травня 2021 року (ураховуючи строк давності 3 роки). Поки що ж сума допомоги ніяк не вплине на витрати кредитора.

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 1
Відсортовано:
Статті за темою
06.05.2025
Чи треба сплачувати екологічний податок за тимчасове зберігання відходів – акумуляторів, шин?
Здавалося б, питання не нове, уже давно поставлено крапку в ньому – важлива наявність договору на утилізацію. Але змінилася позиція ДПС! На думку контролерів, навіть тимчасове зберігання загрожує екоподатком…Приведемо роз’яснення податківців та надамо контраргументи та рекомендаці...
21.04.2025
Змінилася сума ввізного мита: як відобразити наслідки в бухобліку?
У разі зміни митної вартості товару змінюється не лише сума ПДВ, сплаченого на митниці, а й сума ввізного мита. Ця обставина часто викликає запитання у бухгалтерів, оскільки ввізне мито є складовою первісної вартості товару. Ми підкажемо, як відобразити в обліку зміну суми ввізного мита на товар, а ...
11.04.2025
Іноземні доходи фізосіб: як задекларувати та оподаткувати
З початком широкомасштабної війни різко збільшилося число українців, які отримують іноземні доходи, зокрема у вигляді зарплати, благодійної допомоги, дивідендів тощо. З’ясуємо, чи треба декларувати та оподатковувати такі доходи. З початком широкомасштабної війни різко збільшилося число українц...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
06.05.2025
Чи треба сплачувати екологічний податок за тимчасове зберігання відходів – акумуляторів, шин?
Здавалося б, питання не нове, уже давно поставлено крапку в ньому – важлива наявність договору на утилізацію. Але змінилася позиція ДПС! На думку контролерів, навіть тимчасове зберігання загрожує екоподатком…Приведемо роз’яснення податківців та надамо контраргументи та рекомендаці...
02.05.2025
Чи можна підписати е-ТТН пізніше дня завершення перевезення?
У статті відповімо на запитання: наскільки важлива в е-ТТН дата підпису, чи, може, має значення тільки дата складання; чи буде дійсна е-ТТН, якщо якась із сторін підписала її не на дату перевезення, а через день-два після його завершення. Порадимо, як мінімізувати ризики . Бухгалтерів підприємств, я...
30.04.2025
Подання звітності з рентної плати за воду власниками та користувачами свердловин
Суб’єкти господарювання, які мають у власності чи користуванні свердловини для видобутку води, зобов’язані звітувати та сплачувати рентну плату за спеціальне використання води (далі – рентна плата). Звітність із рентної плати подається щокварталу протягом 40 календарних днів після ...
Кращі матеріали