Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміна ціни договору: нюанси обліку

31.05.2018 663 0 0

Все про ціноутворення

У консультації розглянемо, як відображаються в обліку підприємств операції, коли змінюється ціна, раніше встановлена договором, і як у цьому випадку оформляти первинні документи.

Насамперед зазначимо, що зміна ціни після виконання зобов'язань за договором не допускається. Тобто якщо правочин уже відбувся, змінювати ціну не можна (докладніше див. «Ціна – істотна умова договору»).

На практиці зміна ціни товарів (послуг) можлива, зокрема, якщо:

  • після постачання товарів виявлено, що товари не відповідають якісним характеристикам, зазначеним у договорі. У цьому випадку сторони договору, як правило, приймають рішення про зменшення ціни (або покупець зообов'язує продавця зменшити ціну через суд);
  • умовами договору передбачено, що ціна товару прив'язана до курсу інвалюти (наприклад, до євро) на дату оплати;
  • постачальник зареєструвався платником ПДВ і до його ПДВ-реєстрації перша подія (постачання або оплата товарів/послуг) не відбулася або відбулася не повністю (часткове постачання/оплата);
  • умовами договору передбачена ретроскидка, тобто знижка, яка надається покупцю після продажу товарів залежно від обсягів закупівель за застережений період (наприклад, місяць, квартал).

Таким чином, якщо до моменту виконання зобов’язань за договором виникли обставини, передбачені договором або законом (наприклад, у випадку зміни законодавства), ці події можуть стати підставою для зміни ціни договору.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали