Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ДФС роз’яснила, як бути з акцизним податком при оренді техніки

Редакція

08.08.2017 1763 0 0

ДФС надано Індивідуальну податкову консультацію від 05.07.17 р. № 998/6/99-99-15-03-03-15/ІПК, яка стосується такого актуального питання, як необхідність реєструватися платником АП та реєструвати акцизні накладні в разі заправлення пальним:

власної техніки;

орендованої техніки;

техніки, залученої за договором підряду або договором про надання послуг.

Розглянемо позицію податківців із цих питань.

Заправлення власної техніки

Реєструватися платником АП і складати акцизні накладні не треба за умови, якщо:

придбане підприємством пальне використовується виключно для власних потреб, тобто заправляються лише власні транспортні засоби для здійснення господарської діяльності;

підприємство не уклало будь-яких договорів, визначених в абзаці другому пп. 14.1.212 Податкового кодексу (далі – ПК), наприклад договори купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, доручення, поруки тощо.

Тож роз’яснено, що операція із заправлення власної техніки не є реалізацією пального в розумінні пп. 14.1.212 ПК і підприємству не треба ні реєструватися платником АП, ні оформляти акцизні накладні на витрачені у власній господарській діяльності обсяги пального.

Заправлення орендованої техніки

Податківці вважають, що в разі укладення договору оренди техніки, як з екіпажем, так і без нього, у підприємства не виникатиме АП. З’ясуємо чому.

Згідно зі ст. 284 Господарського кодексу істотними умовами договору оренди є:

об’єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації);

строк оренди;

орендна плата з урахуванням індексації;

порядок використання амортизаційних відрахувань;

відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.

Аби не виник АП, необхідно приймати техніку в користування за актом приймання-передачі. Тобто підприємство отримує у своє користування техніку, яка передана йому на умовах договору оренди на певний строк, та буде використовувати пальне для заправлення цієї техніки виключно для власних потреб.

Таким чином, у разі отримання техніки у власне користування за актом приймання-передачі підприємство самостійно вирішує, як її використовувати, якщо інше не встановлене договором. Це означає, що при укладенні договору оренди техніки операція із заправлення техніки пальним не є реалізацією пального в розумінні абзацу другого пп. 14.1.212 ПК, тому підприємство не повинне реєструватися платником АП із реалізації пального. Отже, йому не потрібно складати акцизні накладні на витрачені у власній господарській діяльності обсяги пального.

Заправлення сторонньої техніки

При здійсненні операцій із заправлення техніки третіх осіб підприємство (замовник) є особою, що реалізує пальне, тому підлягає обов’язковій реєстрації як платник АП з реалізації пального та має складати та реєструвати АН. Пояснимо чому.

Відносини за договором підряду на виконання робіт (надання послуг) та договором про надання послуг регулюються нормами Цивільного кодексу (далі – ЦК).

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник, у свою чергу, – прийняти та оплатити виконану роботу (ст. 837 ЦК). Також установлено, що підрядник виконує роботу за таким договором зі свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором (ст. 839 ЦК).

У разі виконання роботи частково або в повному обсязі з матеріалу замовника підрядник відповідає за неправильне використання матеріалу та повинен подати звіт про таке використання і повернути залишок (ст. 840 ЦК).

Крім того, підрядник відповідає за невиконання або неналежне виконання роботи, спричинене недоліками матеріалу, наданого замовником, якщо не доведе, що не міг їх виявити при належному прийманні матеріалу.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник, у свою чергу, зобов’язується оплатити зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ст. 901 ЦК). Виконавець повинен надати послугу особисто, якщо договором не передбачено право покласти виконання договору на іншу особу, залишаючись при цьому відповідальним у повному обсязі перед замовником за порушення договору (ст. 902 ЦК).

Ураховуючи такі норми законодавства, ДФС робить висновок, що при заправленні пальним техніки третіх осіб (виконавців), залученої підприємством на умовах договору підряду або договору про надання послуг, відбувається передача (відпуск) пального від замовника до підрядника (виконавця), а це є операцію з реалізації пального в розумінні абзацу другого пп. 14.1.212 ПК.

Тому підприємство підлягає обов’язковій реєстрації платником АП та зобов’язане складати та реєструвати акцизні накладні в разі:

залучення за договором підряду техніки сторонніх суб’єктів господарювання та заправлення такої техніки власним пальним;

залучення за договором про надання послуг суб’єктів, які надаватимуть послуги з використанням пального замовника.

Зверніть увагу: здійснення суб’єктами господарювання операцій із реалізації пального без реєстрації платниками АП тягне за собою накладення штрафу на юросіб та фізосіб-підприємців у розмірі 100 % вартості реалізованого пального (п. 117.3 ПК).

При заправленні техніки, яка належить підприємству на праві власності та використовується виключно для власних потреб, реєструватися платником АП підприємству не треба. Воно також не повинне укладати ніяких договорів, визначених в абзаці другому пп. 14.1.212 ПК.

При укладенні договору оренди техніки (із персоналом або без нього) АП не виникає, оскільки така техніка передається в користування підприємству за актом-приймання передачі. У період дії цього договору техніка використовується підприємством на власний розсуд, якщо інше не встановлено договором. Отже, пальне буде використовуватися лише для власних потреб, тому реєструватися платником АП і реєструвати акцизні накладні не слід.

Стосовно заправлення техніки третіх осіб думка податківців однозначна. У разі залучення техніки сторонніх суб’єктів господарювання за договором підряду та заправлення такої техніки власним пальним або залучення за договором про надання послуг суб’єктів, які надаватимуть послуги з використанням пального замовника, підприємство підлягатиме обов’язковій реєстрації платником АП та буде зобов’язане складати та реєструвати акцизні накладні на пальне.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали