Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Трудові перевірки та штрафи в період карантину

Із цієї статті ви дізнаєтеся:

  • чи будуть органи Держпраці перевіряти роботодавців у період карантину;
  • які штрафні санкції загрожують роботодавцям за порушення трудового законодавства в цей період.

Почнемо з головного питання:

Чи мають право органи Держпраці в період карантину прийти на підприємство з перевіркою?

На період карантину парламентарії запровадили мораторій на проведення тільки планових трудових перевірок. А проведення позапланових перевірок Держпраці в деяких областях самостійно припинило до закінчення карантину.

Пояснимо докладніше.

Було прийнято декілька нормативних актів, які регулюють діяльність суб'єктів господарювання в період карантину. Одним із них є Закон від 17.03.20 р. № 530-IX. Там сказано, що на період із 18 березня по 31 травня 2020 року запроваджується заборона на проведення органами Держпраці планових перевірок.

На офіційних сайтах Головних управлінь Держпраці в областях розміщено інформацію про те, що органи Держпраці тимчасово припиняють проведення:

  • планових і позапланових перевірок;
  • інспекційних відвідувань із питань виявлення неоформлених трудових відносин;
  • масових заходів, у яких бере участь 10 або більше осіб;
  • особистого прийому громадян;
  • перевірку знань із питань охорони праці.

Як зазначено на офіційних сайтах органів Держпраці, проведення вищезазначених заходів відновиться після завершення карантину, запровадженого в Україні.

Чи можуть роботодавців оштрафувати за несвоєчасну виплату зарплати в період карантину?

Так, можуть. «Карантинні» закони, які були прийняті 17.03.20 р., не звільняють роботодавців від виплати зарплати в передбачені законодавством строки.

Нагадаємо, що будь-який роботодавець (як підприємство, так і підприємець) зобов'язаний виплачувати співробітникам зарплату не рідше 2 разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, і не пізніше ніж через 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата (ст. 115 КЗпП).

За порушення строків виплати зарплати на роботодавця можуть накласти фінансові санкції згідно із ч. 2 ст. 265 КЗпП. Так, абзацом третім ст. 265 КЗпП передбачено покарання за затримку зарплати більше ніж на місяць. У такому разі роботодавцеві доведеться заплатити штраф у розмірі 3 мінімальних зарплат (далі – МЗП) на момент виявлення порушення.

Якщо затримка виплати зарплати становить менше місяця, це розцінюється як порушення інших вимог трудового законодавства згідно з абзацом дев'ятим ч. 2 ст. 265 КЗпП (див. лист Департаменту з питань праці Держпраці від 26.07.18 р. № 58920/4/4.3-ДП-18). На сьогодні штраф за кожне таке порушення становить 1 МЗП.

Але якщо трудові перевірки тимчасово не проводяться, тоді на якій підставі можуть оштрафувати роботодавця?

За фактом на законодавчому рівні запроваджено мораторій тільки на проведення планових трудових перевірок, а ось із неплановою перевіркою до роботодавця співробітники Держпраці цілком можуть прийти.

Також візьміть до уваги, що для фінансових санкцій, передбачених ст. 265 КЗпП, строків давності немає. Тому оштрафувати за затримку виплати зарплати роботодавця зможуть і після закінчення карантину.

Чи буде штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ?

Закон від 17.03.20 р. № 533-IX вніс ряд змін до Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464), яким регулюються питання нарахування та сплати ЄСВ.

Згідно із цими змінами у період із 1 по 31 березня і з 1 по 30 квітня 2020 року штрафні санкції не застосовуються за такі порушення, як:

  • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;
  • неповна або несвоєчасна сплата ЄСВ одночасно з видачею сум, на які нараховується ЄСВ (авансових платежів);
  • несвоєчасне подання звітності до податкових органів, передбачене Законом № 2464.

Зверніть увагу! На зазначений період законодавець звільняє платників ЄСВ від нарахування пені, а нарахована за цей період пеня підлягає списанню.


Коментарі до матеріалу
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
04.11.2021
Обмеження та відсторонення від роботи в разі відмови від вакцинації
Постановою КМУ від 20.10.2021 № 1096 (далі – Постанова № 1096) унесено зміни до постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-1...
23.12.2020
Про відсторонення від роботи працівника під час карантину й не тільки
В яких випадках можна відсторонити працівника від роботи? Чи оплачується таке відсторонення та який порядок його оформлення? Чи можливе відсторонення в разі захворювання працівника вірусною хворобою чи в разі підозри про таке захворювання? Про це та інше – далі у статті. Гаряча лінія «Ан...
17.12.2020
Тестування співробітників на COVID-19: чи потрібно обкладати витрати «зарплатними» та іншими податками?
Ситуація в Україні. Пандемія коронавірусу поки що не відступає, але бізнес помалу починає оживати й функціонувати в умовах адаптивного карантину. А це означає, що працівники, які контактують із відвідувачами в магазинах, кафе, закладах охорони здоров'я тощо, повинні бути захищені. Крім того, у деяки...
Кращі матеріали