Повернення товару на ЕП за ставкою 2 % або після повернення на загальну систему: ПДВ-наслідки
Про що стаття? Ми розглянемо, якими будуть ПДВ-наслідки у постачальника та покупця у випадку, якщо повернення раніше поставлених товару відбувається, коли:
- постачальник (покупець) є платником єдиного податку (далі – ЄП) за ставкою 2 %, але товар було відвантажено (отримано) до переходу постачальника (покупця) на цей режим оподаткування;
- постачальник (покупець) уже повернувся з ЄП за ставкою 2% на загальну систему оподаткування.
Ситуація 1
Товар було поставлено, коли постачальник і покупець застосовували загальну систему оподаткування. Відповідно перший нарахував податкові зобов’язання, оформив та зареєстрував податкову накладну (далі – ПН), а другий – відобразив податковий кредит на підставі ПН, отриманій від постачальника.
Розглянемо, якими будуть ПДВ-наслідки, якщо на дату повернення товару один із контрагентів став платником ЄП за спеціальною ставкою.
Покупець – платник ЄП за ставкою 2 %
На момент повернення товару (ЗІР, категорія 101.15):
- податкові зобов’язання продавця, нараховані на дату постачання цього товару, не коригуються, тому що ПДВ-реєстрація покупця вже призупинена відповідно до пп. 9.5 підрозд. 8 розд. ХХ ПК і він немає можливості зареєструвати від’ємний розрахунок коригування (далі – РК). А постачальник, у свою чергу, не має підстав для зменшення податкових зобов’язань (пп. 192.1.1 ПК);
- податковий кредит покупця також не коригується, тому що на період перебування на ЄП за ставкою 2 % покупець фактично не є платником ПДВ.
Але після повернення на загальну систему оподаткування покупець повинен до кінця місяця нарахувати податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ПК (адже товар не було використано у господарській діяльності). При цьому потрібно скласти зведену ПН з типом причини «13» на вартість такого товару.
Чи може постачальник відкоригувати податкові зобов’язання, якщо покупець після переходу на загальну систему зареєструє йому РК?
Ні, не може, тому що дата оформлення РК припадає на період, коли покупець був на ЄП за ставкою 2 % і фактично не вважався платником ПДВ (його ПДВ-реєстрацію призупинено).
Постачальник – платник ЄП за ставкою 2 %
На дату повернення товару постачальник не коригує податкові зобов’язання, тому що він фактично є неплатником ПДВ (його ПДВ-реєстрацію призупинено). Після переходу на загальну систему оподаткування підстав для зменшення податкових зобов’язань у постачальника також не буде.
А от покупець у періоді повернення товару повинен зменшити податковий кредит навіть без наявності зареєстрованого РК (пп. 192.1.1 ПК). При цьому якщо податковий кредит було відображено на підставі первинних документів (і постачальник до переходу на ЄП не зареєстрував ПН), то для зменшення податкового кредиту покупцю потрібно скласти бухгалтерську довідку і відобразити її показники в таблиці 2.2 додатка 1 до декларації з ПДВ і в рядку 14 декларації.
Якщо ж постачальник встиг зареєструвати ПН, тоді покупець у періоді повернення товару нараховує податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПК (причина: товар не було використано в господарській діяльності). Для цього не пізніше останнього дня місяця, у якому відбулося повернення товару, покупець оформлює зведену ПН з типом причини «13».
Ситуація 2
Товар було поставлено (отримано), коли постачальник (покупець) був на ЄП за ставкою 2 %. А повернення товару відбувається після повернення постачальника (покупця) на загальну систему.
Розглянемо, якими будуть ПДВ-наслідки, якщо на дату повернення товару один із контрагентів знову став суб’єктом загальної системи оподаткування, діючим платником ПДВ.
На ЄП за ставкою 2 % був покупець
На дату отримання товару покупець був на ЄП за ставкою 2 % (його ПДВ-реєстрацію було призупинено). Тому постачальник на дату відвантаження товару (або отримання передоплати) оформлював ПН на неплатника ПДВ. Отже, після повернення товару на загальній системі оподаткування покупцю не треба коригувати податковий кредит.
На дату повернення товару постачальник може зменшити свої податкові зобов’язання. Для цього йому потрібно оформити РК:
- або на дату повернення оплати за товар – якщо товар було оплачено покупцем (ЗІР, категорія 101.15).;
- або на дату повернення товару – якщо оплати не було.
Такий РК, як і ПН, також оформлюється на неплатника ПДВ.
На ЄП за ставкою 2 % був постачальник
На дату отримання товару в покупця податковий кредит не виникає, тому що ПДВ-реєстрацію постачальника на той момент було призупинено. Фактично він придбавав товар у неплатника ПДВ.
Відповідно постачальник не коригує податкові зобов’язання, тому що він їх не нараховував.
Отже, у сторін узагалі немає ПДВ-подій.
Коментарі до матеріалу