Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ВСУ пояснив українцям, як повернути вкрадене банками

Редакція

26.04.2016 193 0 0

Вкладник зможе відшкодувати моральну шкоду тільки, якщо це передбачено депозитним договором.

Українцям заборонили двічі вимагати відшкодування від злодійкуватих банкірів. Верховний суд, розглядаючи справу № 6-1790цс15, постановив, що обкрадені фінансистами вкладники мають право вимагати від банку не тільки виплати викраденого вкладення, але і виплати морального збитку лише в тому випадку, якщо це передбачено договором.

Тобто в самому депозитному договорі банку повинна обумовлюватися можливість стягнення з фінустанови моральної шкоди. Якщо такого пункту в документі немає - людина не має права вимагати від банку відшкодувати моральну шкоду. Тільки прямі втрати - суму, яку взяв касир і не вніс на рахунок людини. Так постановив ВСУ. Такий підхід суперечить чинному законодавству - закону "Про захист прав споживачів", тому, сподіваюся, буде з часом переглянуто.

Єдина можливість, яку юристи бачать для стягнення моральної шкоди - це послатися на Трудовий кодекс. Звернення до банку з таким позовом можна б було розглянути в рамках трудового законодавства, а саме стягнення з роботодавця, який несе відповідальність за дії працівника, компенсацій за завдану моральну і матеріальну шкоду. Але ніяк не в рамках зобов'язального права за депозитним договором.

Правда, юристи не беруться давати ніяких гарантій виплат з боку банків. Відзначаючи, що далеко не завжди українцям вдається стягнути прямий збиток - повернути те, що було викрадено у українців в 2014-2015 рр. Найпоширенішим злочином фінансистів були крадіжки у вкладників: директор філії банку вступав у змову з касиром або декількома, і вони забирали собі гроші, які люди вносили на рахунки. До того моменту, коли наступав термін виплати депозиту, і людина виявляла, що на його рахунку немає внесених коштів, фінансисти вже вдарялися в біга.

Потерпілому доводилося збирати всі квитанції, щоб довести, що він взагалі поповнював рахунок, адже в системі не було даних про це. І банки нерідко робили все, щоб зам'яти такі історії і взагалі нічого не віддавати людям. Причому, не тільки в одиничних випадках, а й коли обікраденими залишалися десятки вкладників. Починалося протистояння з центральним офісом банку, який не бажав розплачуватися за свої кадрові прорахунки. Але для потерпілих це була єдина можливість повернути свої гроші, адже надії на правоохоронців були мінімальні. Чи не чув, щоб їх пошуки закінчувалися затриманням банкірів-злочинців з грошима. Навіть якщо шахраїв і знаходили, то вони не розраховувалися з людьми. Таких історій безліч, і стає все більше.

Зробити звалище зі свого холодильника простіше простого, якщо керуватися тим лише принципом, що в умовах низьких температур у бактерій, що живуть на або в продуктах харчування ...

Він порадив вкладникам ще ретельніше вивчати депозитний договір перед підписанням. І якщо в ньому не буде прописано право клієнта вимагати відшкодування моральної шкоди, не відкривати рахунок в банку. Також українцям настійно рекомендують зберігати всі квитанції, які видаються при внесенні грошей на рахунок, і вимагати від банку видачі депозитів готівкою через їх каси, а не через банкомати за допомогою платіжних карт (по ним часто вводяться ліміти).

Джерело: http://ubr.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали