Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

ВСУ про момент набрання чинності договором оренди землі

30.11.2017

Набрання договором оренди землі чинності є момент у часі, коли починають діяти права та обов’язки сторін, тобто після його державної реєстрації, а не укладання (ВСУ від 18 січня 2017р. у справі № 6-2777цс16)

Фабула судового акту: З якої дати починає діяти договорі оренди землі: з моменту укладання (підписання сторонами, та/або нотаріального посвідчення) чи з моменту державної реєстрації? Є також варіант «з моменту передання земельної ділянки за актом приймання – передачі орендодавцем орендарю», який також заслуговує на увагу, якщо такий пункт із прив’язкою до набрання чинності (вступу в дію) спеціально прописаний у самому договорі. На практиці сторони для захисту своїх прав багато чого можуть внести у договір оренди землі, що може прямо і не відповідати законодавству. Тому судова практика з цього питання неоднозначна. Слід додати, що сьогодні актуальність цього питання для поточних договорів зменшилась, оскільки нотаріус посвідчуючи договір оренди землі, в той самий день проводить і його державну реєстрацію. Важливим це питання залишається тільки для договір оренди землі, де сторони домовились не посвідчувати такий договір нотаріально.   

Незважаючи на минулі промахи (дивиться нижче посилання) цей рік ВСУ розпочав з законної та зрозумілої постанови, де виклав цілком логічну позицію: набрання договором оренди землі чинності є момент у часі, коли починають діяти права та обов’язки сторін, тобто після його державної реєстрації, а не укладання - підписання сторонаи.

Отже, пропонуємо усім керуватись цим підходом ВСУ.

Аналізуйте судовий акт: Строк дії договору оренди землі починається з моменту його укладання - підписання сторонами, а НЕ державної реєстрації (ВСУ від 19 лютого 2014р. у справі № 6-162ц13)

Строк дії договору оренди землі починається з моменту його державної реєстрації, а не підписання сторонами або передачі за актом приймання-передачі земельної ділянки (ВГСУ від 2 листопада 2016р. у справі 908/3368/15)

Правова позиція ВСУ від 18 січня 2017 року у справі № 6-2777цс16: Відповідно до частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов’язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі».

За змістом статей 18, 20 цього Закону (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Отже, строк дії спірного договору оренди землі починається після набрання ним чинності, а не з моменту його укладення.

Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов’язки по договору, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.

З урахуванням зазначених норм матеріального права строк дії спірного договору не закінчився, він є чинним, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог про витребування землі.

Докладніше: http://protokol.com.ua/  

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
29.04.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Відстрочку від мобілізації для студентів і педагогів можуть обмежити: законопроєкт ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 22.04.2025 Категорію тих, хто має переважне право залишення на роботі при звільненні, розширять: проєкт закону Як ДПС застосовуватимуть відеореєстр...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
29.04.2025
Уряд оновить контрольні функції Держпраці: проєкт постанови
Більше за темою: Придбали човен у фізособи для передання ДСНС: які податкові наслідки Перевірки інтернет-магазину органами ДПС та Держпраці Перевірки Держпраці: порядок проведення в період воєнного стану На сайті СПО профспілок оприлюднено проєкт постанови «Про внесення змін до Положення пр...
28.04.2025
Затверджено Порядок бухобліку нематеріальних активів підприємств сфери Мінцифри
Більше за темою: Нематеріальні активи: переоцінка вартості та списання Мінцифри видало наказ «Про затвердження Порядку оформлення та відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій, пов’язаних із створенням (модернізацією, модифікацією, розвитком), адмініструванням і з...
28.04.2025
Звітність про заборгованість із зарплати подаватимуть лише за її наявності – законопроєкт
Більше за темою: Якщо заборгованість із зарплати виплачується в квітні 2025 року Мінекономіки доопрацював законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо інформування про наявність заборгованості із заробітної плати».  Проєкт акта розроблено з м...
Кращі матеріали