Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Затверджено порядок здобуття ступеня доктора мистецтва

20.12.2018 324 0 0

Уряд прийняв Порядок здобуття освітньо-творчого ступеня доктора мистецтва та навчання в асистентурі-стажуванні (затверджено постановою КМУ від 24.10.18 р. № 865). Нагадаємо, що з набранням чинності з 28.09.17 р. Закону від 05.09.17 р. № 2145-VІІІ «Про освіту» зазнала змін ст. 5 Закону від 01.07.14 р. № 1556-VІІ «Про вищу освіту» (далі – Закон № 1556) у частині визначення освітньо-творчого ступеня, здобутого на третьому рівні вищої освіти на основі ступеня магістра, а саме доктора мистецтва. Визначено, зокрема, що такий ступінь здобувається у творчій аспірантурі, і першим його етапом може бути асистентура-стажування. Детальний алгоритм цього здобуття і визначено у вищезгаданому порядку.

Зокрема, передбачено, що нормативний строк підготовки доктора мистецтва становить 3 роки, а здобуття ступеня здійснюється як коштом держбюджету (держзамовлення), так і коштом юридичних або фізичних осіб.

Важливим є те, що кількість здобувачів, що готуватимуться за держзамовленням, а також вартість підготовки мають визначатися вченою радою закладу вищої освіти (далі – ЗВО) у межах ліцензованого обсягу з урахуванням можливостей забезпечення кваліфікованого творчого керівництва та/або наукового консультування та надання якісних освітніх послуг.

Передбачено, що має бути ухвалено положення щодо відрахування, переривання навчання, поновлення та переведення здобувачів.

Щодо вступу до творчої аспірантури, то вона провадиться за конкурсом, відповідно до результатів вступних випробувань. Звертаємо увагу: у Порядку розмежовано норми щодо складових вступних випробувань окремо до творчої аспірантури, окремо – до асистентури-стажування.

Підготовка здобувачів провадитиметься за освітньо-творчими програмами, розробленими на основі стандарту вищої освіти за відповідною спеціальністю та ухвалюються вченою радою ЗВО. У такому разі обсяг освітньої складової підготовки становить:

  • для аспірантів – 30–60 кредитів Європейської кредитної трансфертно-накопичувальної системи;
  • для асистентів-стажистів – 10–20 кредитів цієї Європейської системи.

Зауважимо, що виходячи з останніх «освітніх» новацій, запроваджених Законом № 1556, засвоєння здобувачем навчальних дисциплін можливе на базі ЗВО мистецького спрямування, до якого зараховано аспіранта, а також на базі інших ЗВО мистецького спрямування (останнє забезпечуватиме право щодо академічної мобільності здобувача).

Звісно ж, підготовка творчого мистецького проекту має здійснюватися під керівництвом творчого керівника та/або наукового консультанта. Зауважимо: вимоги до такого проекту визначаються стандартом вищої освіти за відповідною спеціальністю, і основними з них є поєднання дослідницької та творчої мистецької складових, форма і обсяг яких визначаються освітньо-творчою програмою.

Визначено обов’язкову умову допуску до захисту мистецького проекту – успішне виконання аспірантом індивідуального навчального плану. Передбачено обов’язкову підготовку асистентом-стажувальником творчого звіту.

Загалом правила підготовки здобувачів у творчій аспірантурі, поза творчою аспірантурою та навчання в асистентурі-стажуванні визначатимуться в положеннях, що ухвалюватимуться вченою радою ЗВО.

Постанова КМУ від 24.10.18 р. № 865 набула чинності з 03.11.18 р. («Урядовий кур’єр» від 03.11.18 р. № 207).

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали