Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Спрощено відкриття рахунків в цінних паперах для іноземних інвесторів

16.05.2018

Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій».

За прийняття відповідного законопроекту№6141 у другому читанні з поправками з другої спроби проголосували 244 народних депутатів.

Введення в Україні інституту іноземного фінансового посередника - номінального утримувача (глобального кастодіана) дозволить залучити в Україну великі міжнародні фінансові компанії.

Прийняття проекту полегшить іноземним інвесторам доступ до українського ринку цінних паперів. Вони зможуть купувати українські цінні папері (ОВДП, облігації, акції українських емітентів та інші цінні папери) з меншою кількістю бюрократичних процедур і зберігати їх в західних депозитаріях через номінального утримувача (глобального кастодіана).

За попередніми оцінками деяких професійних учасників фондового ринку, даний закон може «розблокувати» попит на українські гривневі боргові цінні папери в сумі близько 100 млрд грн.

Документом запропоновано ввести в законодавство про депозитарну діяльність нові правові категорії «номінальний утримувач», «рахунок в цінних паперах номінального утримувача», а також упорядкувати в пов'язані з цим аспекти депозитарної діяльності.

Положеннями законопроекту пропонується визначити номінальними власниками іноземні фінансові установи, які відповідають встановленим критеріям і фактично є іноземними депозитарними установами по законодавству держави їх реєстрації.

Українським депозитарним установам планується дозволити відкривати для них рахунки в цінних паперах номінального утримувача. На зазначених рахунках українські депозитарні установи будуть вести облік цінних паперів і прав на цінні папери, власниками яких є клієнти номінального утримувача.

Зараз Україна юридично не визнає прийнятої серед багатьох країн і великих міжнародних інвесторів концепції глобального зберігача (фінансового посередника) і його ролі, вимагає від інвесторів мати прямі договірні відносини з локальними депозитарними установами.

У той же час необхідність відкриття прямих рахунків в цінних паперах в депозитарних установах є стримуючим фактором для іноземних інвесторів через відсутність довіри до українських депозитарних установ. До того ж процедура відкриття рахунку вимагає значної кількості документів, є витратною і досить тривалої.

Введення концепції рахунку номінального утримувача, запропонованої законопроектом, значно спростить процедуру іноземного інвестування, забезпечить захист інвестиції і є одним з важливих кроків підвищення довіри іноземних інвесторів до депозитарної системи України.

Одночасно, враховуючи важливість забезпечення розкриття інформації про кінцевих бенефіціарів власників цінних паперів, законопроект передбачає обмеження кола іноземних фінансових установ, які можуть відкрити рахунок в цінних паперах номінального утримувача.

Так, зокрема, передбачається, що така особа має бути зареєстровано в державі, яка є членом Європейського союзу і/або членом Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) або Комітету експертів Ради Європи з оцінки заходів боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму (MONEYVAL), а також відповідати вимогам, встановленим Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

http://iportal.rada.gov.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Документи, які набули чинності з 30 червня по 6 липня 2025 року
Документи, які набули чинності цього тижня та стануть у нагоді при здійсненні господарської діяльності. Указ Президента від 27.06.2025 № 421/2025 «Про Раду з питань підтримки підприємництва» Указ Президента від 27.06.2025 № 422/2025 «Про рішення Ради національної бе...
04.07.2025
Зміни в законодавстві з 30 червня по 4 липня 2025 року
Збірка змін в законодавстві, які відбулися цього тижня Оприлюднено проєкт змін до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ДПС оприлюднила проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладни...
04.07.2025
Вимоги до системи управління ризиками визначено для надавачів нефінансових платіжних послуг
Національний банк визначив вимоги до системи управління ризиками надавачів нефінансових платіжних послуг у межах підготовки до запровадження відкритого банкінгу. Національний банк визначив вимоги до системи управління ризиками надавачів нефінансових платіжних послуг у межах підготовки до запроваджен...
Кращі матеріали