Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Спрощено врегулювання міжнародних спорів за результатами медіації

08.08.2019 263 0 0


25 липня 2019 року видано розпорядження Президента України на підписання Конвенції Організації Об’єднаних Націй (ООН) про міжнародні угоди щодо врегулювання спорів за результатами медіації (United Nations Convention on International Settlement Agreements Resulting from Mediation), яке відбудеться сьогодні 7 серпня 2019 року.

Для звернення до виконання угоди за результатами медіації спір та угода мають відповідати  критеріям, встановленим у конвенції, зокрема:

  • спір має бути міжнародним, тобто принаймні дві сторони угоди ведуть бізнес у різних державах, або сторони походять з держави іншої, ніж та, у якій виконана значна частина зобов’язань чи предмет угоди з якою тісно пов’язаний;
  • спір має належати до сфери економічних відносин, тобто правила конвенції не застосовуються до угод за результатами медіації зі споживчих спорів, де однією зі сторін є фізична особа (споживач), а також сімейних, спадкових та спорів з трудового права;
  • угода за результатами медіації має бути укладена в письмові формі, чому також відповідатиме комунікація в електронному вигляді, з якої можливо встановити зміст домовленостей сторін;
  • медіатор має підтвердити застосування процедури медіації, зокрема шляхом підписання угоди, або видати відповідне письмове підтвердження. 

Переваг звернення до медіації багато. Але її головним недоліком у порівнянні з судами чи арбітражами завжди була відсутність «примусу». Звісно, основним принципом медіації є добровільність. Проте, якщо інша сторона з якихось причин не захоче виконувати домовленості (із об’єктивних чи суб’єктивних причин), визнати таку угоду стає неможливо. Це зупиняло багатьох потенційних учасників медіації. Ситуація ускладнювалася ще й тоді, коли одна сторона знаходиться за кордоном.

Саме ці проблеми вирішує Конвенція. Вона забезпечить учасників медіаційного процесу певною гарантією, що якщо щось піде не так, у кожної зі сторін є додатковий інструмент.

Як результат, однією з найбільших переваг буде можливість визнавати укладену в результаті медіації угоду в інших країнах. Адже, українські сторони тепер зможуть визнати та виконати медіаційні угоди, укладені із сторонами-резидентами в інших країнах-учасницях Конвенції. Для українського бізнесу це значний бонус.

Також, Конвенція матиме вплив на зміни законодавства України. 

Один із наслідків для держави – це необхідність прийняття внутрішнього законодавства, яким має регулюватись медіація в державі. Відтак, ті держави, які не мають законодавства у сфері медіації, матимуть стимул його розробити і впровадити, якщо вони зацікавлені у вирішенні міжнародних спорів за допомогою медіації.

іншим наслідком для держав та безпосередньо для бізнесу буде увага до медіації. Якщо наразі країни та бізнес лише зазначають про готовність використовувати медіацію, то Сінгапурська конвенція зробить медіацію видимою для всіх сфер бізнесу. Сінгапурська конвенція про медіацію має підвищити рівень використання медіації в рамках міжнародних спорів. 

mind.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали