Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Українцям затвердили нові правила розподілу бізнесу між подружжям

20.07.2016

Подружжя в Україні більше не зобов'язані повністю ділити свій бізнес в разі розлучень. Так постановив Верховний суд, який, розглядаючи справу №6-1327цс15, ухвалив, що придбане для бізнесу майно в шлюбі може бути особистою власністю безпосереднього власника компанії - чоловіка або дружини.

ВСУ постановив, що не в кожному випадку розділ майна (в разі розлучення подружжя) повинен проходити 50/50, як з усім іншим добром нажите в шлюбі. Власник ФЛПа (фізособи-підприємця) може мати особисте майно в своєму бізнесі. І він або вона не завжди зобов'язані їм ділитися. Все залежить від правого режиму майна: чи це особиста приватна власність або спільна сумісна власність сім'ї. Верховний суд розмежував ці два режими. Необхідний довести за чиї кошти було придбано майно. Крім того, майно, що використовується у професійній діяльності, залишається у того з подружжя, який ним користується, проте його вартість повинна бути врахована при розділі.

Рішенням №6-1327цс15 майно фізичної особи-підприємця віднесено до категорії речей для професійної діяльності, які відповідно до ч. 4 ст. 61 Сімейного кодексу є спільною сумісною власністю.

ВСУ, ймовірно, керувався тим, що при застосуванні цієї норми слід визначати, за рахунок спільних або за рахунок особистих коштів купувалися речі для професійної діяльності. У першому випадку, навіть якщо ними буде користуватися тільки один з подружжя, на них буде поширюватися правовий режим спільної сумісної власності, в останньому - особистої приватної власності.

Юристи запевняють, що українські чоловіки не перший рік сперечаються в судах по розділу бізнесу. А тому правознавці вітають роз'яснення ВСУ (правову позицію), яке суд зараз видав.

За словами експертів, виходячи з поточної судової практики, майно ФОП визнається особистої сумісною власністю в двох випадках:

    чоловік, зареєстрований як фізособа-підприємець, набував майно за договором як фізична особа (не як суб'єкт підприємницької діяльності), навіть якщо таке майно за своєю природою використовується виключно в бізнесі (вантажні фури, склади і т.п.).

    стороною договору хоч і був ФОП, проте доведено, що джерелом придбання майна за таким договором були спільні кошти подружжя.

В інших же випадках, за умови доведеності придбання майна фізособою-підприємцем для здійснення підприємницької діяльності за рахунок його / її особистих коштів, судова практика визнає таке майно особистою приватною власністю.

Джерело: http://ubr.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
17.07.2025
Парламент проголосував в першому читанні законопроєкти про Defence City
Верховна Рада проголосувала в першому читанні за три ключові законопроєкти про Defence City.  Законопроєкт № 13420 – про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки підприємств оборонно-промислового комплексу. Законопроєкт № 13421 – про внес...
17.07.2025
Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП
Парламент повернув для ФОП і незалежників квартальний звітний період із подання звітності з ПДФО за найманих осіб. Більше за темою: Звітуємо за формою № 1-ПВ (квартальна) ВРУ схвалено в цілому законопроєкт № 13157 про внесення змін до Податкового кодексу, який, зокрема, передбачає: повернен...
17.07.2025
Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати
Більше за темою: Лікарняні та декретні сумісникам у 2025 році: коли та як оплачувати У місяці прийняття на роботу – тимчасова непрацездатність та звільнення: як обчислити лікарняні та компенсацію відпустки Кабмін постановою від 14.07.2025 № 837 «Про внесення змін щодо загальнообов&rsqu...
Кращі матеріали