Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Українцям затвердили нові правила розподілу бізнесу між подружжям

20.07.2016

Подружжя в Україні більше не зобов'язані повністю ділити свій бізнес в разі розлучень. Так постановив Верховний суд, який, розглядаючи справу №6-1327цс15, ухвалив, що придбане для бізнесу майно в шлюбі може бути особистою власністю безпосереднього власника компанії - чоловіка або дружини.

ВСУ постановив, що не в кожному випадку розділ майна (в разі розлучення подружжя) повинен проходити 50/50, як з усім іншим добром нажите в шлюбі. Власник ФЛПа (фізособи-підприємця) може мати особисте майно в своєму бізнесі. І він або вона не завжди зобов'язані їм ділитися. Все залежить від правого режиму майна: чи це особиста приватна власність або спільна сумісна власність сім'ї. Верховний суд розмежував ці два режими. Необхідний довести за чиї кошти було придбано майно. Крім того, майно, що використовується у професійній діяльності, залишається у того з подружжя, який ним користується, проте його вартість повинна бути врахована при розділі.

Рішенням №6-1327цс15 майно фізичної особи-підприємця віднесено до категорії речей для професійної діяльності, які відповідно до ч. 4 ст. 61 Сімейного кодексу є спільною сумісною власністю.

ВСУ, ймовірно, керувався тим, що при застосуванні цієї норми слід визначати, за рахунок спільних або за рахунок особистих коштів купувалися речі для професійної діяльності. У першому випадку, навіть якщо ними буде користуватися тільки один з подружжя, на них буде поширюватися правовий режим спільної сумісної власності, в останньому - особистої приватної власності.

Юристи запевняють, що українські чоловіки не перший рік сперечаються в судах по розділу бізнесу. А тому правознавці вітають роз'яснення ВСУ (правову позицію), яке суд зараз видав.

За словами експертів, виходячи з поточної судової практики, майно ФОП визнається особистої сумісною власністю в двох випадках:

    чоловік, зареєстрований як фізособа-підприємець, набував майно за договором як фізична особа (не як суб'єкт підприємницької діяльності), навіть якщо таке майно за своєю природою використовується виключно в бізнесі (вантажні фури, склади і т.п.).

    стороною договору хоч і був ФОП, проте доведено, що джерелом придбання майна за таким договором були спільні кошти подружжя.

В інших же випадках, за умови доведеності придбання майна фізособою-підприємцем для здійснення підприємницької діяльності за рахунок його / її особистих коштів, судова практика визнає таке майно особистою приватною власністю.

Джерело: http://ubr.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
15.05.2025
Урегулювання деяких питань спільної сумісної власності багатоквартирного будинку: законопроєкт
Маєте спільну сумісну власність у багатоквартирного будинку? А що з прибудинковою територією: кому вона належіть? До Верховної Ради подано зміни до ст. 5 Закону від 14.05.2015 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі &n...
15.05.2025
В яких випадках можливе продовження строку тимчасового ввезення без авторизації
З 19 квітня 2025 року в Україні почали діяти нові вимоги до застосування митних режимів, зокрема, режиму тимчасового ввезення товарів. Відповідні зміни запроваджено Законом від 22.08.2024 № 3926-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу...
15.05.2025
Планують зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств
Наказом Мінфіну від 24.04.2025 № 215 затверджено зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 11.11.2015 за № 1415/27860 (у редакції наказу Мінфіну від 20.02.2023 № 101). Зміни до Под...
Кращі матеріали