Фізособи-підприємці на спрощеній системі оподаткування при неотриманні доходу (не здійснюють підприємницьку діяльність), не зобов'язані платити єдиний соціальний внесок.
Аргументи викладені в рішенні від 23 травня 2019 року Кіровоградського окружного адміністративного суду (справа№ 340/453/19).
Суд вказав, що з фізичних осіб-підприємців, які зареєстровані в ЄДРПОУ, але не здійснюють діяльність (оскільки знаходяться в трудових відносинах), не можна стягнути єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Закон «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не містить застереження для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, щодо сплати внеску незалежно від отримання доходу. Внесок налічується виключно на певну самостійно суму доходу і обмежений мінімумом і максимумом.
Також суд вважає, що Управління мало право нарахувати внесок, прийнявши вимога про його сплату, виключно на підставі:
Суд скасував вимогу про стягнення ЄСВ, оскільки позивач не подавав звітність, Управління або інший державний орган не проводили перевірку щодо позивача, бухгалтерські та інші документи не були надані. Разом з тим, відомості з інтегрованої картки платника внеску і з Реєстру не входять до переліку «інших документів», оскільки не підтверджують суму виплат (доходу). Такі відомості є підставою призначення перевірки, під час проведення якої, у платника внеску виникає право надати пояснення, що становить мінімальний стандарт права на участь у процесі прийняття рішення.
strana.ua/