Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Штрафні санкції та стягнення за несплату ЖКП ненадовго призупинять

Редакція

01.11.2016 865 0 0

Депутати пропонують ввести мораторій на виселення, стягнення житла, нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій за несплату житлово-комунальних послуг.

Так, 25 жовтня 2016 року в Верховній Раді був зареєстрований законопроект №5250-1 «Про мораторій на примусову реалізацію житла, нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій за несплату житлово-комунальних послуг».

Борг на житлово-комунальне господарство збільшився

Через зважену і неефективну політики влади в сфері регулювання цін і тарифів на послуги ЖКГ, а також надання громадянам субсидій на їх оплату, поглиблюється критична ситуація за рівнем розрахунків і заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги.

За даними Державної служби статистики України, в серпні 2016 року населенням країни сплачено за житлово-комунальні послуги 290 000 000 грн, або лише 74,9% нарахованих за цей період сум, а за електроенергію - 1 500 000 000 грн, що становить 95, 5% нарахованих сум.

Всього з початку поточного року заборгованість населення з оплати послуг ЖКГ і електроенергії зросла на 3,5 млрд. Грн, або на 39,3%, і на початок вересня 2016 року досягнув 12 400 000 000 грн, в т.ч .:

    за централізоване опалення та гаряче водопостачання - 4 800 000 000 грн;

    за утримання будинків і споруд, прибудинкових територій - 2 500 000 000 грн;

    за централізоване водопостачання і водовідведення - 1 800 000 000 грн;

    за вивезення побутових відходів - 0400000000 грн;

    за електроенергію - 2 900 000 000 грн.

Середній термін заборгованості населення за всі послуги становить майже три місяці; підкреслює фінансову неспроможність громадян; дозволяє своєчасно і в повному обсязі розраховуватися за спожиті енергоресурси і житлово-комунальні послуги.

Так, протягом останніх двох з половиною років відбулося зростання в 4-9 разів цін і тарифів на електроенергію, природний газ, теплову енергію, гаряче і холодне водопостачання та інші житлово-комунальні послуги.

Стрімке зростання цін як соціальна криза

Як розповідається в пояснювальній записці, різке підскакування цін справило шокуючий вплив на вкрай збідніле за вказаний період населення, яке постраждало внаслідок триразового скорочення розмірів державних соціальних стандартів (насамперед мінімальних зарплат і пенсій), оцінених у валютному еквіваленті; гіперінфляції, темпи якої за 2014 рік - вересень 2016 року склали 90,4%; девальвації національної валюти по відношенню до долара США в 3,3 рази за вказаний період; зростання заборгованості з виплати заробітної плати в 2,5 рази до 1 902 300 000 000 грн станом на початок вересня 2016 року.

У таких надзвичайно складних соціально-економічних умовах українські громадяни, особливо малозабезпечені, опинилися за межею не лише бідності, а й фізичного виживання, що відповідно загострило соціальну напруженість в суспільстві.

Подальше підвищення цін і тарифів на енергоносії та житлово-комунальні послуги в 2017 році, яке задекларовано Кабінетом Міністрів України у зв'язку з підписанням 1 вересня 2016 року Меморандуму про співпрацю України з МВФ, тільки посилить соціальну кризу.

Що пропонується внести законопроектом

Розглянутий законопроект регулює такі питання:

    вводиться мораторій на примусове стягнення житла, що належить громадянам України при примусовому виконанні рішень судів про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги до 1 січня 2020 року;

    встановлюється мораторій на нарахування і стягнення пенні і інших штрафних санкцій за несплату житлово-комунальних послуг громадянам України станом на 1 січня 2020 року;

    до на початку січня 2020 року запроваджується мораторій на виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг з житлових приміщень в будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.

    мораторій буде застосовуватися тільки до боржників з низьким рівнем доходу.

    пропонується зупинити процедури примусового стягнення житла, які були розпочаті до набрання чинності Законом.

Мораторій буде внесений на недовгий час

Ухвалення законопроекту дозволить захистити житлові та майнові права громадян, а також не допустить примусового продажу житла і виселення громадян з житлових приміщень в умовах різкого підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

Введення мораторію пропонується як тимчасовий захід - до 1 січня 2020 року. З поліпшенням соціально-економічного становища держави і зростанням доходів населення ситуація з оплатою житлово-комунальних послуг повинна покращитися, а інтереси виконавців і виробників таких послуг жодним чином не будуть порушені.

Мораторій не передбачає звільнення громадян від обов'язку сплачувати за послуги в сфері ЖКГ та штрафні санкції за їх вини, а лише дає можливість в складних фінансово-економічних умовах захистити права людей і зберегти їхнє житло.

Метою проекту акта є захист житлових та майнових прав громадян, недопущення примусової реалізації житла і виселення громадян з житлових приміщень в умовах різкого підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

Джерело: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали