Штатні нормативи шкіл зазнали змін
03.04.2018 23317 0 0
Внесено зміни до наказу МОН від 06.12.10 р № 1205, яким затверджено Типові штатні нормативи загальноосвітніх навчальних закладів (далі - Наказ № 1205, Типові штати).
В першу чергу, такі як назви закладів, на які поширюються норми даного наказу, а саме: замість «загальноосвітній навчальний заклад» - «заклад загальної середньої освіти», а подекуди - «школа»; «Дошкільний навчальний заклад» - «заклад дошкільної освіти».
Типові штати доповнені новим п. 5, в якому, зокрема, зазначено, що кількість ставок учителів залежить від кількості годин за навчальними планами, з урахуванням норми на ставці 18 навчальних годин на тиждень. У цьому пункті передбачається також, що основою таких навчальних планів є:
типові освітні програми, з урахуванням інваріантної і варіативної складових, розподілу класів на групи при вивченні окремих предметів;
кількість годин, передбачених для індивідуального і групового навчання учнів;
інші вимоги законодавства щодо організації освітнього процесу.
Додамо, що типові освітні програми для згаданих закладів повинно встановити МОН, про що, зокрема, зазначено в п. 3 постанови КМУ від 21.02.18 р № 87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти».
Новим п. 5 Типових штатів передбачені також інші нововведення. А саме заради забезпечення освітнього процесу та проведення корекційно-розвиваючих занять з робочого навчального плану в тих школах, де здійснюється навчання дітей з особливими освітніми потребами, вводяться посади вчителя-дефектолога (учитель-логопед, сурдопедагог, тифлопедагог, олигофренопедагог) або інших фахівців, які мають відповідну підготовку.
Виділена і норма щодо навчання дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних класах. Тоді відповідно до певної індивідуальною програмою розвитку є можливість ввести посади вищевказаних фахівців при наявності навантаження не менше 9 навчальних годин на тиждень, виходячи з норми на ставку 18 навчальних годин на тиждень.
Як бачимо, нарешті конкретизовані умови, при яких в штат шкіл вводяться посади вчителів, включаючи фахівців для окремих категорій учнів.
Зазнала змін таблиця, за якою визначаються критерії введення певних посад в заклади середньої освіти.
Оновлені Типові штати чітко визначають умови введення в штат посади вихователя для роботи групи продовженого дня: вона вводиться, якщо в школі є такі групи. У той же час враховується загальна кількість годин роботи груп, виходячи з норми на ставку 30 годин на тиждень.
У разі організованого підвезення учнів шкільним автобусом для супроводу дітей можливе введення додатково 0,5 посади вихователя на один автобус.
Разом з тим з позиції «Вихователь» вилучена норма, яка передбачала введення в школах з інклюзивним навчанням посади вихователя (асистента вчителя) для роботи з учнями, які мають вади розумового або фізичного розвитку.
Крім того, в Типових штатах з'явилася ще одна посада - асистент учителя. Її можна вводити в закладах з інклюзивним навчанням з розрахунку 1 ставка на клас, де навчаються діти з особливими освітніми потребами.
Незмінними залишилися норми Наказу № 1205, згідно з якими, по-перше, керівники закладів мають право змінити штати або ввести в штат посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами, в межах фонду оплати праці. Заміна посад може здійснюватися тільки в межах однієї категорії персоналу. Наприклад, не можна вводити наднормативну посаду педагога-організатора за рахунок виведення з штату посади спеціаліста з охорони праці або ж гардеробника.
Як і раніше, при необхідності керівник має право вводити додаткові посади за рахунок спеціального фонду навчального закладу.
Важливо, щоб при прийнятті штатного розкладу були дотримані вимоги щодо найменування посад, наведених в Типових штатах. Звичайно, штати мають «вписуватися» в межі обсягів фонду заробітної плати, затверджених відповідними органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Наказ МОН від 01.02.18 р № 90набув чинності з 27.03.18 р ( «Офіційний вісник України» від 27.03.18 р № 24).
https://mon.gov.ua/ua
Коментарі до матеріалу