Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Реформована система корпоративного управління в держкомпаніях

Редакція

30.06.2016 234 0 0

Закон від 02.06.16 р. № 1405-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності» вступив в силу 25 червня.

Даний документ реформує систему корпоративного управління в держкомпаніях відповідно до стандартів ОЕСР - встановлює вимоги щодо створення та організації діяльності наглядових рад в державних і комунальних унітарних держпідприємствах, вимоги з незалежного аудиту та розкриття інформації держпідприємствами.

Посадові особи державних органів (керівники міністерств) повинні бути відсторонені від управління державними компаніями.

Очікується, що Закон забезпечить прозорість діяльності всіх державних і комунальних підприємств, а також професійний підхід до їх управління.

Законом дозволено створювати наглядові ради в державних і муніципальних унітарних підприємствах без проведення корпоратизації (раніше наглядові ради існували тільки в госптовариства).

Перелік підприємств, де наглядові ради повинні бути створені обов'язково, і порядок створення наглядових рад визначать Кабмін і відповідні місцеві ради.

Також скасовано завдання на голосування для членів наглядових рад всіх держпідприємств, незалежно від їх організаційно-правової форми. Тепер усі члени наглядових рад - і, незалежні, і які представляють інтереси держави, - будуть самостійно приймати рішення під час голосування на засіданнях наглядової ради.

З метою підвищення прозорості держпідприємств передбачається, що річна (в тому числі консолідована) звітність держкомпаній підлягає обов'язковому незалежному аудиту. Коло підприємств, для яких аудит буде обов'язковим, і критерії залучення незалежного аудитора будуть визначені Кабміном для унітарних і акціонерних держпідприємств, і відповідною місцевою радою - для комунальних унітарних і акціонерних підприємств.

Крім того, Закон встановлює вимоги щодо обов'язкового оприлюднення державними і комунальними компаніями інформації про свою діяльність і їх керівників. Держпідприємства повинні публікувати фінзвітність і аудиторські висновки, інформацію про керівників і членів наглядових рад, про розміри і принципи формування їх винагороди, а також інформацію про операції з державним і місцевими бюджетами та т.п.

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали