Рада готує новий Трудовий кодекс: Що змінять
05.11.2015 538 0 0
Депутати готуються оновити закон 1971 року. Експерти: потрібно спочатку вивести зарплати з тіні
Сьогодні народні депутати мають розглянути в першому читанні проект нового Трудового кодексу. За словами експертів, цей законопроект повинен бути прийнятий у межах лібералізації візового режиму з ЄС. Якщо цей документ пройде критику слуг народу, то в підсумку замінить чинний Кодекс законів про працю, який діє в Україні з 1971 року.
Експерти документом в цілому задоволені, але спірні моменти є. До того ж важко буде ввести нововведення за умов сірих зарплат.
ЩО НОВОГО. У новому ТК очікується чимало змін. При прийомі на роботу обов’язковим (зараз за згодою) буде укладення письмового трудового договору між роботодавцем і співробітником. Не можна буде відмовляти у працевлаштуванні через вік, сімейний стан, інвалідність, стать, сексуальну орієнтацію або судимість.
Також буде скасовано випробувальний термін для вагітних. Але працівника зможуть звільнити за розголошення службової таємниці, грубе порушення правил техніки безпеки, недостатню кваліфікацію і навіть за ухилення від медогляду!
Для порівняння: зараз начальник може звільнити співробітника за пияцтво, прогули або розкрадання.
Буде також детальніше розписано, що таке робочий час. Так, трудовий тиждень не може перевищувати 40 робочих годин, а при шкідливих умовах – 36 годин (зараз так само). Але начальство зможе раз на тиждень збільшувати кількість робочих годин до 44 (зараз допускається при аваріях, необхідності закінчити роботу).
Але така понаднормова робота повинна оплачуватися – з письмовою згодою фахівця і при повідомленні профспілки.
Крім того, вводиться поняття гнучкого графіка роботи і можливості роботи на дому – тобто відпрацьований час фіксується формально, але важливе виконання роботи якісно і в строк.
Окрема тема – зарплата. Її рівень повинен бути однаковий у жінок і чоловіків, які мають рівний досвід і обов’язки (зараз не регламентується). Якщо ж люди працюють з 22:00 по 6:00, тариф зростає на 30% (зараз – 20%).
Начальству також дозволять офіційно стежити за працівниками за допомогою відеокамер (зараз це в законі не прописано). Але такі техзасоби не можуть бути встановлені там, де вони принижують гідність людини (наприклад, в туалеті).
Що стосується щорічної основної відпустки, то вона може бути збільшена з нинішніх 24 до 28 днів. Перерва на обід повинен бути не менше 30 хвилин, але не більше 2 годин. Також узаконено право співробітника на короткі перерви санпризначення (наприклад, туалет).
ЧОГО ЧЕКАТИ. Велика ймовірність, що проект ТК приймуть у першому читанні, але документ потребує доопрацювання. “Спірно, що роботодавці отримають право стежити за співробітниками. Це є правомочним тільки у випадку дотримання правил техніки безпеки, але не повинно використовуватися для підрахунку, скільки разів людина пішла на перекур або в туалет”, – говорить керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.
А президент Украналітцентра Олександр Охріменко вважає, що законодавчо треба легалізувати стажування: “Стажування повинно бути контрактним. Але цей договір не повинен гарантувати перспективу працевлаштування”.
За словами економістів, в цілому на реформу знадобиться близько двох років, адже потрібно вивести зарплати з тіні, а також трансформувати Держслужбу зайнятості в сучасний центр з підбору персоналу.
Джерело:http://news.finance.ua/ua/news/-/3623...
Коментарі до матеріалу