Прописка по-новому: правила реєстрації в Україні змінять
17.04.2018 3903 0 0
Чиновники взялися переписувати систему реєстрації місця проживання. Минулого тижня Офіс реформ адміністративних послуг оприлюднив відповідний проект закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», який регламентує процес прописки і виписки громадян і їхніх дітей.
У разі успішного голосування в Раді, норми вступлять чинності 1 січня 2020 року.
Документом вносяться такі основні зміни в систему реєстрації місця проживання в Україні:
При виписці дається місяць для постановки на нове місце реєстрації (раніше на це відводилося 10 днів).
Подавати документи в ЦНАП можна одночасно на виписку і нову реєстрацію. Все оформити обіцяють протягом місяця. При цьому, датою початку реєстрації буде день подання заявником документів.
Новий id-паспорт міняти не потрібно - всі дані внесуть на електронний чіп. Паспорти-книжечки, по-старому, будуть проштамповувати.
При внесенні неправдивих даних про себе або дітей, органи реєстрації можуть на свій розсуд призупинити або анулювати реєстраційні дії.
При необхідності інспектори зможуть вибірково навідуватися додому до заявників, щоб перевірити подану ними інформацію.
Школи зможуть ініціювати перевірку місця реєстрації дитини.
Дітей пропишуть тільки за місцем реєстрації одного з батьків (за письмовою згодою другого).
На реєстрацію новонароджених дають 3 місяці (якщо не встигнеш - автоматично зареєструють з матір'ю). Документи можна подати в РАГС разом з держреєстрацією народження або під час оформлення державної допомоги.
За недостовірні дані оштрафують.
При наявності декількох місць проживання, потрібно буде зареєструвати лише одне з них на свій розсуд. Однак, в ряді випадків (призовники, боржники, учасники судового процесу), в разі проживання більше одного місяця в іншому місці, потрібно повідомити орган реєстрації про місце свого фактичного проживання. Зробити це можна буде он-лайн, завдяки створенню єдиної інформаційної системи.
Втручання в особисте життя
Прописка і виписка буде відбуватися за декларативним принципом, тобто виходячи з тих документів, які подав заявник. Ці дані зможуть вибірково перевіряти, і, якщо виявлять невідповідність, - реєстрацію зупинять, а заявника оштрафують.
Спрощена реєстрація неминуче призведе до маси зловживань. Щоб відбити охоту маніпулювати даними, мабуть, і вводяться великі штрафи.
За подання недостовірних відомостей про реєстрацію місця проживання доведеться заплатити від 1 700 до 3 400 тис. грн. (Раніше такі дії не каралися і до житла можна було прописати скільки завгодно людей). Значно збільшилися штрафні санкції і за проживання без реєстрації або повідомлення органу реєстрації: з 17-51 грн. до 340-850 грн.
У день прийняття рішення про перевірку, реєстраційні дії припиняються або анулюються. Чи не пізніше наступного дня перевіряючі повинні відіслати підозрюваному повідомлення про візит, опитувальник для актуалізації даних та копію заяви, якщо таке надійшло.
Насамперед ревізори попросять протягом 5 днів письмово надіслати пояснення і всі можливі докази свого законного проживання в житло, або особисто запросити перевіряючих, вказавши дві можливі дати та час для інспекції.
Про рішення оглянути квартиру сповістять протягом 15 днів. А за результатами перевірки, під час якої може вестися відеозапис, складуть акт. Цього паперу вистачить, щоб виписати людину.
Вводиться окрему підставу для зняття з реєстрації особи, практично не проживає за місцем реєстрації. Якщо раніше потрібно було його шукати, просити «знятися» добровільно, або через суд, що могло зайняти від 2-х місяців до півроку, то з набуттям чинності цього закону досить буде акту перевірки.
У разі чого, дії перевіряючих можна буде оскаржити.
Нелегалів не чіпатимуть
Законодавча ініціатива передбачає відразу десять приводів для обов'язкової перевірки факту проживання (перевірка не повинна перевищувати 30 календарних днів):
За заявою власника житла про те, що хтось там не проживає.
За заявою одного з батьків, якщо дитину (до 14 років) безпідставно виписав другий батько.
Якщо держоргани або місцева влада, підприємства та організації будь-якої форми власності отримали документальне підтвердження, що особа не проживає за місцем реєстрації.
За дорученням керівництва школи перевірити фактичне проживання дитини.
При надходженні скарги на реєстраційні дії.
Якщо реєстрація або виписка були хоча б один раз анульовані за останні 3 роки.
Якщо дитина зареєстрована без батьків або інших законних представників.
Якщо є підозри про проживання в житлі більше трьох сімей (порівняють прізвища, вік, стать).
Вказано неіснуючу адресу і т.д.
Разом з тим, самого власника житла, який фактично в ньому проживає, перевіряти не дозволяється.
Законопроектом вводиться абсолютно нова система перевірки місця проживання, яка буде спрямована тільки на перевірку факту проживання особи, а не законності його перебування на території України.
Самостійно зняти з реєстрації зможуть на підставі:
свідоцтва про смерть або даних з реєстру цивільного стану;
за рішенням суду;
акту перевірки факту проживання, яким встановлено, що людина з'їхала, але не виписалася належним чином (якщо з'ясується, що вона там ніколи і не проживала, попередню реєстрацію анулюють).
https://www.facebook.com/poslugy.refo...
Коментарі до матеріалу