Президент підписав закон про заборону авансових платежів НБУ в держбюджет
09.07.2015 339 0 0
Президент України підписав схвалені парламентом в цілому законопроекти №2742та №2743, повідомляється на сайті Верховної Ради.
Нагадаємо, що прийняття цих документів було необхідне для отримання Україною другого траншу кредиту від МВФ на 1,7 млрд дол.
У них, зокрема, передбачено
- запровадження заборони з 2016 року на авансове перерахування Нацбанком коштів у бюджет до затвердження фінансової звітності НБУ міжнародними аудиторами. Крім того, встановлюється, що спершу НБУ формує загальні резерви, достатні для забезпечення його діяльності [у т.ч. під кредити рефінансування, видані банкам, - ред.], а вже потім здійснює платежі до бюджету; це має створити певні запобіжники для емісійного фінансування держбюджету Нацбанком;
- скасування вимог до НБУ щодо необхідності включення до прогнозу держбюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди показників валютно-курсової політики, наданих Нацбанком, а також скасування відповідних положень статті 33 щодо використання при складанні проекту закону про держбюджет відповідної інформації, наданої НБУ;
- аборону службовцям Нацбанку та їх родичам першого ступеня споріднення входити до органів управління та/або бути акціонерами банків, споріднених та афілійованих з банками осіб, у тому числі учасників банківської групи, крім випадків, передбачених законодавством;
- члени правління НБУ, інші службовці Нацбанку, члени Ради НБУ, залучені експерти не будуть нести відповідальність за будь-які дії або бездіяльність, якщо вони діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- судові органи не зможуть зупиняти рішення НБУ, а також встановлювати заборони для нього чи обов’язок вчиняти певні дії.
Як відомо, Нацбанк надає підтримку держбюджету двома основними каналами. По-перше, через викуп держоблігацій, які випускає Мінфін. А по-друге, через квазіфіскальні відрахування частини «прибутку» до держказни. Таким чином у 2014 році НБУ фактично надрукував для Кабміну 200 млрд грн: торік його портфель ОВДП збільшився на 171 млрд грн, а «податків» він сплатив на 22,8 млрд грн.
На думку фінансистів, це зрештою стало одним з каталізаторів для девальвації та розкручування інфляції.
Враховуючи бюджетні потреби в 2015 році, емісія НБУ для потреб держказни буде не меншою. Принаймні, в Меморандумі з МВФ передбачено 139 млрд грн на рекапіталізацію банківської системи і кредити Фонду гарантування вкладів фізосіб, які на практиці можуть бути профінансовані якраз лише через випуск ОВДП з наступним їх викупом Нацбанком. Крім того, в 2015 році НБУ має здійснити квазіфіскальні платежі на 60,5 млрд грн.
За даними Мінфіну, у січні-травні обсяг відрахувань НБУ в частині перевищення його доходів на витратами до держбюджету (квазіфіскальні платежі) становив 20,125 млрд грн, а його портфель ОВДП – на 42,6 млрд. грн. Таким чином, сукупний обсяг емісійної підтримки НБУ для Кабміну склав 62,7 млрд грн.
Джерело: http://finbalance.com.ua/news/Poroshe...
Коментарі до матеріалу