Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Підвищується достовірність і повнота інформації у кредитній історії

Редакція

27.07.2017 188 0 0

Зареєстровано законопроект № 6761 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення достовірності і повноти інформації у кредитній історії та захисту прав суб'єктів кредитної історії)».

Для підвищення достовірності і повноти інформації у кредитній історії, захисту прав суб’єктів кредитної історії, подальшого розвитку кредитування в Україні Законопроектом пропонується внести зміни до законодавства, що передбачають:

-  встановлення обов’язковості передачі до бюро кредитних історій усіма кредитними установами  (банками, кредитними спілками, фінансовими та лізинговими компаніями) інформації щодо заборгованості за кредитами, що сприятиме зниженню ризиків у кредитній діяльності.

На сьогодні усі банки уклали договори з бюро кредитних історій та передають інформацію щодо заборгованості за кредитами. У той же час, кредитні спілки, фінансові, лізингові компанії передають інформацію частково або зовсім не передають.

Оскільки у банків та небанківських фінансових установ є одне й те ж коло клієнтів – фізичних осіб, інформація про наявність та розмір заборгованості в будь-якій з цих організацій є важливою для оцінки кредитором кредитних ризиків та захисту фізичних осіб від надмірної закредитованості.

- закріплення порядку передачі і відображення у кредитній історії відомостей за кредитними правочинами, щодо яких відбулося відступлення права вимоги.

На сьогодні у випадку відступлення права вимоги за кредитним договором, юридична особа, яка набула це право вимоги, не надає до бюро інформацію щодо погашення кредиту позичальником для включення її у кредитну історію боржника.

Внаслідок не оновлення такої інформації набувачем права вимоги, добросовісний позичальник набуває репутації «проблемного позичальника», що створює для нього перешкоди щодо доступу до кредитування у майбутньому.

В той же час позичальник з  простроченою заборгованістю, що виникла після відступлення права вимоги, отримати кредит може. Така прогалина у законодавстві сприяє підвищенню кількості проблемних кредитів та ставить споживачів фінансових послуг у нерівні умови.

У зв’язку з цим, для захисту прав суб’єктів кредитних історій та виключення випадків появи «перерваних» кредитних історій пропонується встановити:

а) обов’язок для Користувачів бюро у випадку відступлення права вимоги передавати до бюро відомості, що ідентифікують особу, яка набула право вимоги за кредитним правочином;

б) обов`язок для набувача права вимоги за кредитним правочином (юридичної особи) оновлювати інформацію в тому бюро, де формувалась кредитна історія суб’єкта.

- закріплення обов’язку для тимчасових адміністраторів, ліквідаторів банків та небанківських фінансових установ оновлювати у бюро інформацію щодо кредитних правочинів.

На сьогодні мають місце випадки, коли при визнанні банків та небанківських фінансових установ неплатоспроможними чи їх ліквідації, тимчасовими адміністраторами, ліквідаторами припиняється передача інформації до бюро кредитних історій за кредитними правочинами, щодо яких фінансовою організацією раніше передавалась інформація.

Внаслідок цього з`являються «перервані» кредитні історії, чим порушуються права суб’єктів кредитних історій на достовірність інформації щодо них.

Запропонований механізм сприятиме захисту прав добросовісних боржників та, водночас, стимулюватиме недобросовісних позичальників до виконання своїх зобов`язань за кредитними правочинами.

- закріплення права суб’єкта кредитної історії надавати згоду у письмовій формі не тільки у паперовому вигляді, а й у інший спосіб, передбачений законодавством про захист персональних даних, електронний документообіг, електронну комерцію, що зумовлено розвитком інформаційних технологій.

Крім того, Законопроектом запропоновано ряд інших положень, спрямованих на удосконалення механізмів обігу кредитної інформації в Україні та діяльності бюро кредитних історій.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали