Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Платне користування банківською картою в Україні

06.10.2020 816 0 1

Парламенту пропонують обмежити розміри комісій банків за оплату покупок карткою. Що це дасть підприємствам, покупцям і банкам - читайте в матеріалі.

На початку жовтня на сайті Верховної Ради був зареєстрований законопроект про максимальні розміри комісії банкам за оплату товарів і послуг через термінали. Зміни допоможуть знизити навантаження з підприємств і створити комфортні умови для ведення бізнесу.

У пояснювальній записці до законопроекту сказано, що однією з причин того, що в Україні широко не використовується безготівкова оплата, є завищені тарифи банків. Наприклад, для великих підприємств комісія складає від 1,7% з кожної транзакції, а для малих і середніх підприємств - від 2% до 3%. Для порівняння: у всіх країнах ЄС розмір ставок комісії обмежений на законодавчому рівні і становить не більше 0,2% за дебетовими картками і 0,3% по кредитних картах від кожної транзакції.

Виходить, що в Україні розмір комісійної винагороди за еквайринг послуги в 7 разів перевищує встановлений розмір ставок за таку винагороду в країнах ЄС. І для українських підприємств розмір сьогоднішньої комісії може навіть нівелювати прибуток від діяльності, а це - прямий шлях до тіньової економіки.

Хто і за що бере гроші

Нагадаємо, що комісія за еквайринг - це комісія за безготівковий розрахунок в користь банку, який обслуговує термінал. В Україні цю комісію платять все: і ті, хто розплачується карткою, і ті, хто платить готівкою, так як магазин спочатку закладає її у вартість товарів. Інтерчейндж - це комісія банку, який випустив і обслуговує платіжну картку. Якщо карта і платіжний термінал в магазині від одного банку, то комісії не буде.

Основна мета законопроекту - встановити максимальні розміри комісій, починаючи з 1 січня 2021 і поступово зменшувати їх до початку 2022 року. Так, для операцій інтерчейндж граничний розмір на початку 2021 може бути не більше 1% від суми оплати, а вже через рік не повинна перевищувати 0,3%.

Винагорода за еквайринг з 1 січня не повинно перевищувати 1,5% з поступовим зниженням до 0,5% в 2022 році. Також в законопроекті сказано, що граничний розмір другої комісії повинен включати в себе інтерчейндж. Це означає, що, коли карта банку і термінал в магазині не будуть збігатися, комісія за еквайринг повинна складати не більше 0,2%. При цьому, банки будуть зобов'язані постійно публікувати розміри комісій на своїх сайтах.

За порушення цих правил, Національний банк України може застосувати до банку штраф в 10-му розмірі від мінімальної заробітної плати на дату порушення (на 1 вересня 2020 року мінімальна зарплата - це 5 тис. грн, значить штраф за одне порушення може бути: 10Х5000 = 50 000 грн). За відсутність публікації розмірів комісій на сайті банку - штраф в 5-м розмірі від мінімальної заробітної плати (5Х5000 = 25 000 грн).

iportal.rada.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали