Визначено порядок взяття нерезидентів на податковий облік
Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588), приведено у відповідність до вимог ПК. Зокрема, розд. III Порядку № 1588 доповнено новим п. 3.4, згідно з яким нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи (у т. ч. постійні представництва), або придбавають нерухоме майно, або отримують майнові права на таке майно в Україні, або відкривають рахунки в наших банках, зобов’язані стати на облік у контролюючих органах:
1) взяття на облік здійснюється при настанні першої із подій, визначеної в абзаці першому п. 3.4 розд. III, не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від нерезидента документів, визначених п. 4.4 розд. IV, які він зобов’язаний подати:
- у 10-денний строк після акредитації (реєстрації, легалізації) на території України відокремленого підрозділу – до контролюючого органу за місцезнаходженням відокремленого підрозділу;
- до придбання нерухомого майна або отримання майнових прав на таке майно в Україні – до контролюючого органу за місцезнаходженням нерухомого майна;
- до відкриття рахунка в Україні – до контролюючого органу за місцезнаходженням установи (відділення) банку або іншої фінустанови, де відкривається рахунок;
2) у порядку, встановленому розд. V ПК, стає на облік та/або реєструється платником податку на прибуток юрособа, утворена за законодавством іншої країни (іноземна компанія), у випадках, передбачених пп. 133.2.2, пп. 141.4.2; пп. 133.1.5 розд. III ПК.
Нерезидент, який не став на облік у визначені у п. 3.4 розд. III Порядку № 1588 строки, не звільняється від цього обов’язку та має подати документи для взяття на облік згідно з пп. 1 та/або 2 цього пункту. Взяття на облік відокремлених підрозділів нерезидента, у тому числі постійних представництв, не звільняє нерезидента від обов’язку стати на облік у контролюючому органі.
Викладено в новій редакції форму заяви нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу) (форму № 1-ОПН) та додаток до неї – відомості про відокремлені підрозділи на території України.
До 19 травня нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у т. ч. через постійні представництва, та на дату набрання чинності цього наказу не перебувають на обліку в контролюючих органах, зобов’язані подати для постановки їх на облік документи, визначені п. 4.2, 4.4 розд. IV Порядку № 1588.
Докладно про податковий облік нерезидентів – див. матеріал «До уваги нерезидента: не став на податковий облік – плати штраф 100 000 грн!» .
Також до Порядку № 1588 внесено інші зміни, зокрема:
- визначено дату отримання документів контролюючими органами (відомостей, заяв, запитів та інших документів) залежно від форми подання – в електронному чи паперовому вигляді;
- визначено, що взяття на облік в ДПС тепер підтверджуватиметься не випискою із ЄДР, а відомостями, оприлюдненими на порталі електронних сервісів;
- оновлено підстави для внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення підприємницької діяльності чи незалежної професійної діяльності фізособи.
Наказ Мінфіну від 08.02.21 р. № 62 набув чинності з 19.03.21 р., крім окремих абзаців, які набирають чинності з 01.01.22 р. («Офіційний вісник України» від 19.03.21 р. № 21).
Коментарі до матеріалу