Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нова форма декларації по податку на прибуток

 

Оперативно про суть змін: форму декларації та додатків АВ, ЗП, ПН, ВП і РI приведено у відповідність із діючими нормами ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ    (далі – ПК).

Наказ Мінфіну від 08.07.16 р. № 585 Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств , який уніс зміни до діючої форми Податкової декларації
з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897 Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – декларація), набув чинності з 19 серпня поточного року.

З якої дати потрібно застосовувати оновлену форму декларації?

Як звичайно, звернемося до норм ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ . Згідно з п. 46.6 ПК нова форма декларації набуває чинності для складання звітності за податковий період, що настає за тим, у якому відбулося її оприлюднення. У нашому випадку таке оприлюднення припало на звітний період «три квартали 2016 року». А це значить, що якщо керуватися п. 46.6 ПК, то:

квартальні платники податку на прибуток повинні звітувати за зміненою формою за підсумками 2016 року;

річні платники – за підсумками 2017 року.

Але, як свідчить практика, дана норма нерідко застосовується з поправкою на реальні обставини. Первісна форма декларації була випущена у світ з істотними «недоробками», які не враховували деякі положення ПК і які розроблювачі постаралися виправити зараз, тому чим скоріше платники податків почнуть користуватися вдосконаленою формою, тим краще для всіх. Тим більше що до декларації внесено зміну, яка прямо стосується звітності за три квартали 2016 року (див. нижче).

У зв'язку з цим припускаємо, що контролюючий орган буде рекомендувати подавати декларацію за оновленою формою:

квартальним платникам – починаючи зі звітного періоду «три квартали 2016 року»;

річним платникам – починаючи з 2016 року.

Водночас норма п. 50.1 ПК пропонує застосовувати цю форму декларації вже з 19 серпня цього року для виправлення помилок минулих звітних періодів. Тобто до моменту подання своїх звітних декларацій і квартальні, і річні платники податку на прибуток можуть подати уточнюючі декларації за оновленою формою.

Що саме і де змінилося?

Зміни внесено:

у текст заголовної та основної частин декларації;

додатки АВ, ЗП, ПН, ВП і РI.

Розглянемо по порядку, що ж змінилося.

Заголовна частина

Рядок 2 заголовної частини декларації поповнився новими реквізитами.

Тепер платники податку на прибуток повинні ставити відмітку в додатковому полі, що відповідає їх базовому звітному періоду, який дорівнює кварталу або року. Нагадаємо, до річних платників податку на прибуток відносяться (п. 137.5 ПК):

платники, зареєстровані протягом звітного року (новостворені);

сільгоспвиробники;

платники, загальний дохід яких за минулий звітний рік (за даними Звіту про фінансові результати) не перевищує 20 млн грн.;

неприбуткові організації, які втратили в минулому звітному році статус неприбутковості
(пп. 133.4.3 ПК).

Основна частина декларації і додаток ВП

У декларації та додатку ВП внесено виправлення в назву і текст розділу, у якому визначається сума авансового внеску з податку на прибуток, не пов'язаного з виплатою дивідендів. Тепер він так і називається «Розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств».

У рядку 26 цього розділу декларації (відповідно, і додатка ВП, якщо він заповнюється) відображається:

або сума щомісячного авансового внеску, який розраховувався і підлягав сплаті згідно з п. 57.1 ПК у редакції до 01.01.15 р. Цю суму наводять платники даного внеску, які уточнюють показники декларації за періоди 2013 і 2014 років;

або сума авансового внеску в розмірі 2/9 податку на прибуток, який підлягає сплаті до
31 грудня 2016 року. Згідно з п. 38 підрозд. 4 розд. ХХ ПК така сума розраховується квартальними платниками у звітності за три квартали поточного року. Таким чином, вносячи відповідні зміни до форми декларації, Мінфін хвилювався за квартальних платників 2016 року, щоб вони змогли без проблем задекларувати (і спла-
тити) авансовий внесок. Тому, як уже було зазначено вище, про дотримання строків застосування оновленої форми декларації, установлених п. 46.6 ПК, можна не турбуватися.

Додаток АВ

У додатку АВ, у якому розраховується авансовий внесок при виплаті дивідендів (прирівняних до них платежів), Мінфін усунув колишні помилки й некоректність виноски «1» до рядка 4 (колишній ряд. 2) додатка. А саме:

унесено виправлення в найменування показника рядка 4 «Сума перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний(і) податковий(і) (звітний(і)) рік (роки), за результатами якого(их) виплачуються дивіденди...». Зокрема, з алгоритму розрахунку суми перевищення дивідендів виключено показник рядка 23 ПН декларації, який насправді не мав ніякого відношення до розрахунку авансового внеску при виплаті дивідендів;

у виноску «1» до рядка 4 додано, що в цьому рядку вказується вся сума дивідендів, яка підлягає виплаті, якщо зобов'язання з податку на прибуток, нараховане(і) за звітний рік(роки), за підсумками якого(их) виплачуються дивіденди, не погашене(і). Нагадаємо, із колишнього тексту виноски випливало, що якщо зобов'язання не погашене, то цей рядок взагалі не потрібно заповнювати.

Також у додатку АВ є й «косметична» правка: поставлено поруч (а не врозкид, як у колишній формі) рядки, що стосуються дивідендів материнської компанії. Це повинне дещо полегшити бухгалтеру заповнення даного додатка.

Додаток ЗП

Цей додаток зазнав істотних правок. Назвемо їх.

1. Додано рядки, у яких відображаються:

сума податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, який сплачено за кордоном
(ряд. 16.1). Нагадаємо, раніше, при відсутності відповідного рядка, контролюючий орган рекомендував відображати дану суму в загальній сумі платежів, що зменшує нараховану суму податку за звітний період;

сума нарахованого та сплаченого авансового внеску у зв'язку з виплатою дивідендів (прирівняних до них платежів) у минулих періодах, яка не змогла взяти участь у зменшенні податку на прибуток (ряд. 16.3);

сума «дивідендного» авансового внеску, нарахованого і сплаченого у звітному періоді,
а також такого внеску, не зарахованого у зменшення податку на прибуток у минулих періодах (ряд. 16.4);

сума «дивідендного» авансового внеску, яка не може зменшити податок на прибуток даного звітного періоду і переноситься на наступні звітні періоди (ряд. 16.4.2).

Як бачимо, завдяки таким доповненням у декларації відновлено механізм зарахування «дивідендних» внесків, який мається на увазі нормами п. 57.1 ПК і роз'яснений у листах ДФС (див. наприклад, листи від 28.01.16 р. № 2779/7/99-99-19-02-01-17).

Крім того, додано рядок, де повинна відображатися сума нарахованого авансового внеску згідно з п. 38 підрозд. 4 розд. ХХ ПК. Зазначимо, що новий рядок поки що є «одноразовим». Адже згідно з ПК такий внесок нараховується один раз у розмірі 2/9 податку на прибуток, нарахованого за результатами трьох кварталів 2016 року.

2. Змінено найменування показника рядка, у якому відображається сума податку на нерухомість (ряд. 16.5, колишній ряд. 16.2). Нагадаємо, раніше в цьому рядку повинна була відображатися сума податку на нерухомість, нарахованого і сплаченого в розмірі, що не перевищує суму нарахованого податку на прибуток за вирахуванням нарахованих щомісячних авансових внесків. Тепер тут потрібно показувати суму податку на нерухомість, нарахованого за звітний період, незалежно від факту його сплати та без будь-яких обмежень. Зазначимо, що така зміна повністю відповідає нормі п. 137.6 ПК.

3. Виключено рядок, у якому відображалася сума нарахованого щомісячного авансового внеску згідно з п. 57.1 ПК у редакції до 01.01.15 р.
і п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК. Нагадаємо, раніше в рядку 16.1 наводилися нараховані суми авансових внесків, що підлягають сплаті в січні–лютому 2015 року, які розраховувалися в декларації за 2014 рік. Звичайно, для декларування  результатів звітних періодів 2016 року та наступних періодів такий рядок неактуальний. Водночас його виключення утруднить виправлення помилки, пов'язаної з відображенням таких внесків у 2015 році. Виходить, що при поданні додатка ЗП у складі уточнюючої декларації за 2015 рік суму таких внесків доведеться вказувати, наприклад, у рядку 16.6, призначеному для інших авансових внесків (див. вище), і повідомляти про це в доповненні до декларації.

Додаток ПН

Додаток ПН доповнено новими рядками, де відображаються види доходів нерезидента, що не підлягають обкладенню податком на дохід нерезидента згідно з пп. 141.4.10 і п. 37 підрозд. 4
розд. ХХ ПК. Нагадаємо, такі неоподатковувані доходи у вигляді відсотків на державні цінні папери або облігації місцевих позик, доходів від операцій розміщення державних деривативів
і т. д. і т. п. унесено до ПК у 2015 році Законом від 22.05.15 р. № 482-VIII і Законом від 17.09.15 р.
№ 702-VIII (далі – Закон № 702).

Крім того, уточнено текст виноски «2» до рядка заголовної частини додатка ПН «Відмітка про наявність офшорного статусу». Нагадаємо, раніше у виносці вказувалося, що наявність офшорного статусу визначається згідно з переліком офшорних зон, затвердженим Кабміном. Нині діючий перелік наведено в розпорядженні КМУ від 23.02.11 р. № 143-р.

У тексті оновленої виноски говориться, що офшорний статус визначається згідно з пп. 141.4.9 ПК.
Це значить, що якщо нерезидент розташований на території офшорної зони з переліку КМУ, але подав платнику податку на прибуток виписку із правовстановних документів, легалізовану відповідною консульською установою України, яка свідчить про його звичайний (не офшорний) статус, то такий нерезидент «офшорником» не вважається.

Додаток РI

У рядках 3.2.2 і 3.2.3 розділу 3 додатка РI уточнено назву різниць, на які зменшується фінансовий результат до оподаткування. Назви приведено у відповідність із пп. 140.4.1 ПК у редакції, затвердженій Законом від 23.12.15 р. № 903-VIII (далі – Закон № 903). У підсумку зазначені рядки доповнено інформацією про те, що фінрезультат зменшується на суму нарахованих доходів у капіталі платників єдиного податку і на суму дивідендів, що підлягають отриманню від інших платників, які сплачують авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів.

Розділ 4 додатка РI доповнено п'ятьма новими рядками з назвами різниць, що як збільшують (рядки 4.1.17, 4.1.18), так і зменшують фінрезультат (рядки 4.2.13–4.2.15). Назви різниць додано на підставі п. 36 підрозд. 4 розд. ХХ ПК, унесеного в 2015 році Законом № 702, і п. 39 підрозд. 4 розд. ХХ, унесеного в січні цього року Законом № 903. Різниці стосуються доходів і витрат від операцій платника податку на прибуток, який є боржником за зовнішніми кредитами (позиками), залученими під гарантії держави, операцій із резервами у зв'язку з реструктуризацією зобов'язань, операцій списання податкового боргу, анулювання (прощення) та/або розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань.

Як бачимо, докладний аналіз змін, унесених Мінфіном до форми декларації, дозволяє зробити висновок, що ніякої революції не відбулося. Просто форму декларації і додатків приведено у відповідність із діючими нормами ПК.

Вікторія ЯКИМАЩЕНКО, редактор напряму
«Бухгалтерський облік та оподаткування»

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали