Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

НБУ розширює можливості банків із отримання підтримки довгострокової ліквідності

02.01.2018

Національний банк України розширює перелік інструментів з підтримки довгострокової ліквідності банків у зв’язку з наявністю на сьогодні значного розриву між короткостроковою та довгостроковою ліквідністю фінансових установ.

По-перше, до поточного переліку стандартних інструментів з підтримки ліквідності (кредити рефінансування до 14 днів та до 90 днів) додається рефінансування строком на 1-5 років.

Відповідне рефінансування не матиме цільового характеру і видаватиметься за результатами проведення позачергових тендерів. Ставка за таким інструментом буде плаваючою (облікова ставка НБУ + 2 п.п.) і змінюватиметься впродовж строку користування банком отриманих коштів відповідно до зміни облікової ставки.

В якості забезпечення банки зможуть надавати ті ж активи, які використовуються для залучення кредитів рефінансування строком до 14 та до 90 днів. Зокрема, це:

●      державні облігації України (облігації внутрішньої та зовнішньої державної позики України, цільові ОВДП);

●      депозитні сертифікати НБУ (для довгострокового рефінансування виключно у якості додаткового забезпечення)

●      іноземна валюта (долари США, євро, англійські фунти стерлінгів, швейцарські франки, японські єни);

●      облігації міжнародних фінансових організацій.

Для цінних паперів, строк погашення яких настав, буде передбачено можливість заміни на інші.

Строки видачі довгострокового рефінансування, його обсяги та періодичність тендерів визначатиме Правління Національного банку за результатами засідання комітету з монетарної політики на щоквартальній основі. Інформація про графік проведення тендерів з підтримання ліквідності банків на наступний квартал (в тому числі довгострокових) буде розміщуватися на веб-сайті НБУ. Інформація про результати кожного тендера буде публікуватися на веб-сайті Національного банку у день його проведення.

Запровадження такого інструменту створить підґрунтя для відновлення довгострокового кредитування реального сектору економіки, що сприятиме пожвавленню економічного зростання.

По-друге, для операцій прямого репо буде передбачено перехід права власності на цінні папери.

Операції прямого репо є можливість проводити і сьогодні, проте, згідно чинних норм, право власності на цінні папери, за якими проводилась операція, лишається у банку, з яким Національний банк її здійснив. Таким чином, передбачення переходу права власності при проведенні таких операцій дозволить знизити ризики НБУ як кредитора.

На додаток, це дозволить підвищити ліквідність вторинного ринку цінних паперів та рівень загальної ринкової ліквідності, а також активізувати обіг державних цінних паперів.

По-третє, стане можливим попереднє формування пулу активів, які банки зможуть надавати у якості застави для залучення кредитів овернайт і кредитів рефінансування різних строків.

Для цього банк має укласти з Національним банком генеральний кредитний договір строком на 5 років (з можливістю подовження строку на наступні 5 років) і сформувати пул активів. До нього можуть увійти ті активи, які зазначено у наведеному вище переліку.

При цьому, банки зможуть змінювати одні активи в пулі на інші на постійній основі, що дозволить банку управляти заставними активами.

Наявність надійного та завчасно перевіреного забезпечення сприятиме більш швидкому та спрощеному отриманню банками ліквідності від Національного банку. Окрім того, для банків з’явиться можливість отримання кредиту овернайт під заставу іноземної валюти.

Окреслені зміни затверджені постановою Правління Національного банку № 144 від 28.12.2017 "Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи" і набирають чинності з 02 травня 2018 року.

Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publis...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
16.05.2025
Для фермерів створять національну систему сільськогосподарських знань та інновацій
Розроблено концепцію створення національної системи сільськогосподарських знань та інновацій (AKIS). Міністерство аграрної політики та продовольства розробило концепцію створення національної системи сільськогосподарських знань та інновацій (AKIS). Про це повідомив Міністр Віталій Коваль. «AK...
16.05.2025
Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності
Прийнятий Закону забезпечить юридичну визначеність та захист потенційних відповідачів від прострочених позовів та позбавить судову систему від навантаження, шляхом усунення прострочених спорів. Верховна Рада 14 травня 2025 року прийняла в цілому Закон України «Про внесення змін до пункту 19 ро...
16.05.2025
Останні зміни до КЗпП: інформація від Держпраці
Чергові зміни в законодавстві про працю України направлені саме на те, щоб в ці непрості часи батьки мали можливість більше часу проводити з дітьми. Щороку 15 травня в Україні відзначається День сім’ї. Свято не є офіційним вихідним днем, але все більше українців приділяють увагу родинним цінно...
Кращі матеріали