Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нацбанк уточнив правила оприбуткування готівки для підприємців

23.12.2020 311 0 2

Нацбанк вніс чергові зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі – Положення № 148). Зміни внесені постановою Правління НБУ від 08.12.20 р. № 155.

Оприбуткування готівки підприємцями

Зараз підприємці ведуть облік у книгах обліку доходів і витрат (або книгах обліку доходів) у порядку, визначеному Податковим кодексом (далі – ПК). Але з 01.01.21 р. підприємці:

  • на загальній системі оподаткування будуть зобов’язані вести облік доходів і витрат за типовою формою, яку повинен затвердити Мінфін;
  • єдинники першої – третьої груп вестимуть облік у довільній формі. Облік доходів неплатники ПДВ (доходів і витрат – платники ПДВ) повинні вести щомісячно.

Тому Нацбанк вирішив урегулювати порядок оприбуткування готівки підприємцями, внісши відповідні корективи до Положення № 148.

По-перше, підкоригували визначення книги обліку, книги обліку доходів і витрат, оприбуткування. З них виключили згадку про книгу доходів. 

По-друге, згідно зі змінами, унесеними до п. 11 Положення № 148, оприбуткування та облік фізособами-підприємцями отриманих доходів здійснюється в книгах обліку доходів і витрат у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів у порядку, визначеному ПК. Правда, у самому визначенні поняття «оприбуткування готівки» варіант з довільною формою обліку не відображений. 

Отже, з 1 січня 2021 року для підприємців-єдинників оприбуткуванням готівкових надходжень буде запис у тому регістрі обліку, який вони собі вибрали (зошит, журнал тощо). Зверніть увагу, що прибуткувати готівку щодня їм не треба, записи виконуються помісячно. 

Для підприємців-загальносистемників порядок оприбуткування не зміниться: як і раніше, вони повинні будуть робити записи в книзі обліку доходів і витрат (якщо Мінфін затвердить форму такої книги). А поки що вони повинні прибуткувати готівкові надходження в книгах обліку доходів і витрат за старою формою. 

Докладніше про порядок ведення обліку у 2021 році підприємцями-єдинниками читайте в «РРО-2021 для підприємців-єдинників».

Розрахунки за металобрухт

З 15.12.20 р. заготівка металобрухту та операції з металобрухтом оформляються за правилами Закону від 05.05.99 р. № 619-XIV «Про металобрухт». Така вимога з’явилася в п. 26 Положення № 148. Зокрема, згідно зі ст. 4 цього Закону у разі приймання металобрухту від фізосіб заготівник повинен виписати акт приймання і спрощену розрахункову квитанцію. Форма цієї квитанції наведена в додатку 5 до Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.16 р. № 13 (далі – Положення № 13). 

Завважимо, що на сьогодні Положенням № 13 не передбачено використання спрощеної квитанції для цих цілей. Але до 14.02.21 р. Мінфін повинен буде внести до Положення № 13 зміни згідно з п. 2 розд. II Закону від 14.07.20 р. № 776-IX. 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали