Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Мобілізація та студенти: хто служитиме, а кого не призиватимуть

18.09.2023

Мобілізація в Україні триває з перших днів повномасштабного вторгнення. Проте, певні категорії громадян мають право на відстрочку від призову, зокрема, це студенти.

Детальніше про те, чи можуть призвати студентів на службу - у матеріалі РБК-Україна нижче.

Відповідно до закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, призову на військову службу не підлягають, зокрема, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти. Тож, на студентів заочної форми навчання ця норма не поширюється.

Зазначимо, призову також не підлягають науковців, які мають вчене звання або науковий ступінь, педагоги, за умови, що вони працюють у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Нова ініціатива

Нещодавно в парламенті з'явилась нова ініціатива, якою пропонується ввести межу за віком для відстрочки від мобілізації студентів - до 30 років. Ця норма в першу чергу стосується здобувачів другої вищої освіти.

Так, пропонується в законі вказати, що призову на військову службу не підлягають:

студенти, які за денною або дуальною формами здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий у послідовності, визначеній законом України "Про освіту", якщо навчання було розпочато не пізніше року досягнення здобувачем освіти 30-річного віку, а також докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Міносвіти

Очільник МОН Оксен Лісовий нещодавно зазначив, що існує певна тенденція - "люди використовують вступ до університетів як легальний, але все ж таки нечесний спосіб уникнути мобілізації".

Коментуючи новий законопроєкт, Лісовий пояснив, що у запропонованих змінах йдеться про те, що відстрочка не розповсюджуватиметься на чоловіків старше за 30 років, які вступають до закладу освіти й здобувають непослідовну вищу освіту.

Разом з тим, відстрочка зберігатиметься для студентів-чоловіків, які ще не досягли 30 років і здобувають послідовну освіту, а також для педагогів, які працюють у закладах освіти (за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки).

Що ще пропонує Рада

Крім того, в Раді зареєстрували ще одну законодавчу ініціативу, яка цього разу стосується і студентів, які здобувають першу вищу освіту. Знову ж таки, пропонується внести зміни до норми закону про мобілізацію щодо студентів. Ініціатор законопроєкт пропонує оплачувати навчання коштом держави в обмін на згоду на призов.

Пропонуються такі зміни:

здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти можуть за власним бажанням дати згоду на призов на військову службу під час мобілізації, у такому разі держава забезпечує їм здобуття відповідної освіти без жодних виплат з боку цих громадян.

https://www.rbc.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
13.05.2025
В Україні створять реєстр заборонених програм
Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації працює над проєктом постанови КМУ про створення та використання реєстру забороненого програмного забезпечення (ПЗ).  Про це сказав Директор Департаменту державного контролю у сфері захисту інформації та аудиту безпеки Адміністрац...
13.05.2025
Верховній Раді пропонують прийняти законопроєкт про скасування сплати за ЖКП у разі знищення нерухомого майна
Чи потрібно сплачувати житлово-комунальні послуги за нерухоме майно, яке було знищено під час бойових дій? Більше за темою: Передання комунального майна: правові підстави та особливості оформлення Оренда комунального майна: нюанси укладення договору Комітет з питань енергетики та житлово-комунальн...
12.05.2025
Доходи військовополонених планують оподатковувати
Урядом на засіданні 9 травня схвалено законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо відображення у податковому розрахунку сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору, нарахованих на винагороду за працю військовополонених».   Законопроєктом пр...
Кращі матеріали