Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як на практиці буде виглядати пенсійна реформа в Україні

Редакція

18.05.2016 232 0 0

Головна мета, яку ставить перед собою український уряд, затіваючи реформу пенсійної системи - збалансувати її дохідну і видаткову частини.

Наприклад, в цьому році різниця між власними надходженнями Пенсійного фонду і необхідними соціальними виплатами складе близько 81 млрд грн. Основна частина цього дефіциту - 77 млрд грн, за словами глави ПФУ, утворилася завдяки зниженню ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) майже вдвічі.

Очікуваного зростання відрахувань до ПФ за рахунок детінізації зарплат поки так і не відбулося.

Знайти баланс

Комплексное рішення проблеми балансування видаткової і дохідної частин Пенсійного фонду запропоновано в урядовому законопроекті № 4608 про пенсійну реформу.

Щоб побудувати ефективну пенсійну систему, ПФУ звільнять від невластивих йому виплат. По суті, зараз в Україні діє радянська пенсійна система, яка називається солідарною. Це так званий перший рівень, і поки єдиний. Коли в один котел скидаються внесками всі працюючі для виплати грошей тим, хто вже вийшов на пенсію.

Зараз 1 працюючий утримує одного пенсіонера. За різними розрахунками, солідарна система може забезпечувати до 40% заробітку, який людина мала до пенсії. Цього мало, тому така система обов'язково повинна бути доповнена накопичувальним елементом.

Мало того, що в діючій системі пенсії виходять невеликі, так ще ПФУ повинен фінансувати додаткові соціальні витрати, які ніяк не пов'язані з розміром соціальних відрахувань, які робив нинішній пенсіонер.

Це пенсії для військовослужбовців, чорнобильців, і деяких інших категорій населення, а також спеціальні надбавки і компенсації.

Також є пенсії за вислугу років. Тобто, коли працівник може вийти на пенсію до досягнення пенсійного віку (як правило, це представники окремих "шкідливих" професій, наприклад, гірники).

Такого роду соцгарантії пропонується фінансувати за рахунок спеціальних корпоративних пенсійних фондів.

У підсумку, невеликі пенсії, які зможе платити ПФ на рівні соціальних стандартів, залишаться. Але щоб людина отримала пристойний дохід в старості, йому запропонують обов'язково відкладати кошти в молодості.

Додатковий рівень

Для цього пропонується ввести другий рівень пенсійного забезпечення - накопичувальний, який планували ввести ще в 2003 р У кожного працівника буде свій накопичувальний рахунок, куди роботодавець буде зобов'язаний перераховувати пенсійні платежі. Їх розмір буде залежати від зарплати працівника.

З 2017 р такий обов'язковий платіж, утримуваний із заробітної плати працівника (крім ЄСВ) буде 2%, в 2018 р - 3%, 2019 року - 4%, а з 2020 року - не менше 5% від зарплати.

Згідно із законопроектом уряду, з 1 липня 2017 р запущений другий рівень пенсійного забезпечення для держчиновників і осіб, що працюють у важких або небезпечних умовах, а вже з 1 липня 2018 року - для всіх працюючих в Україні.

У тому числі з 1 липня 2018 р почнеться сплата роботодавцем внесків за накопичувальними пенсійними професійними програмами для працівників, які мають право на пенсію за вислугою років.

Під дію закону однозначно потраплять всі, кому на момент запуску системи буде менше 35 років.

Після впровадження її по звий країні через веб-портал ПФУ працівник зможе побачити, які внески за нього сплатив (або не сплатив) роботодавець. А впровадження накопичувальної системи дозволить відстежувати і стан накопичувального рахунку.

Треба відзначити, що законопроектом пропонується відокремити існуючі персоніфіковані рахунки майбутніх пенсіонерів в чинному ПФ від накопичувальних, які буде ввести нова окрема неприбуткова структура - Накопичувальний фонд. Його повинен створити ПФУ. Чим більше грошей накопичить працівник - тим більше буде його пенсія. Фактично це буде додаткова виплата до того, що людина буде отримувати по лінії Пенсійного фонду.

Джерело: http://ubr.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали