Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Зарплата у прив'язці до валюти: поради Мінсоцполітики

Тетяна Мойсеєнко, податковий консультант

В консультації нижче фахівці Мінсоцполітики надають поради підприємству правильно оформлювати документи в разі виплати працівникам зарплати в еквіваленті до іноземної валюти.

На їх думку (з якою не можливо не погодитись), умови прив’язки іноземної валюти до зарплати працівників треба прописати в колективному договорі. Цікаво те, що у питанні до фахівців Мінсоцполітики зазначено не про колективний договір, а про Положення про оплату праці, в якому підприємство бажає відображати умови прив’язки до іноземною валюти зарплати працівників. У відповіді Мінсоцполітики ми не знаходимо підтвердження того, що Положення може замінити Колективний договір. Отже, звертаємо увагу на те, що такі особливості виплати зарплати, які не регулюються чинним законодавством, все ж таки правильно було б прописати саме в колективному договорі, і не в положенням підприємства.

Також в колективному договорі, на думку Мінсоцполітики, треба обумовити вимоги щодо здiйснення перерахунку iноземної валюти на гривню вiдповiдно до курсу НБУ, чинного на момент НАРАХУВАННЯ заробiтної плати. На думку автора коментарю, також можна прив’язатися і до курсу НБУ (або ринкового курсу!), чинного на момент ВИПЛАТИ заробітної плати, але такі дії ускладнять бухгалтеру і без того непросте «бухгалтерське життя».

 

КОНСУЛЬТУЄ МIНIСТЕРСТВО СОЦIАЛЬНОЇ ПОЛIТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробiтної плати та умов працi

Виплата зарплати в еквiвалентi
до iноземної валюти

ПИТАННЯ: У зв'язку з коливанням курсу iноземних валют пiдприємство має намiр установити розмiр заробiтної плати працiвникiв в еквiвалентi до iноземної валюти (долара США). Чи не буде порушенням чинного законодавства, якщо в положеннi про оплату працi, затвердженому наказом керiвника пiдприємства, розмiр заробiтної плати працiвникiв буде встановлено в еквiвалентi до iноземної валюти i при цьому виплати проводитимуться в гривнях з перерахуванням iноземної валюти за офiцiйним курсом Нацбанку України на день виплати?

ВIДПОВIДЬ: Згiдно зi ст. 23 Закону України «Про оплату працi» заробiтна плата працiвникам пiдприємств на територiї України виплачується в грошових знаках, що мають законний обiг на цiй територiї.

Згiдно з Указом Президента України вiд 25.08.96 р. № 762 «Про грошову реформу в Українi» нацiональною валютою України є гривня.

Статтею 65 Господарського кодексу України визначено, що на всiх пiдприємствах, якi використовують найману працю, мiж власником або уповноваженим ним органом i трудовим колективом або уповноваженим ним органом має укладатися колективний договiр, яким регулюються виробничi, трудовi та соцiальнi вiдносини трудового колективу з адмiнiстрацiєю пiдприємства. Вимоги до змiсту i порядок укладення колективних договорiв визначаються законодавством про колективнi договори.

До умов колективного договору належать, зокрема, умови визначення та розмiри заробiтної плати працiвникiв.

Беручи до уваги зазначене, саме в колективному договорi обумовлюються розмiри заробiтної плати працiвникiв, при цьому заробiтна плата має виплачуватися в гривнях.

Якщо в колективному договорi розмiри заробiтної плати встановлено в прив'язцi до iноземної валюти, а виплата здiйснюється у гривнях, то має бути обумовлено вимоги щодо здiйснення перерахунку iноземної валюти на гривню вiдповiдно до курсу НБУ, чинного на момент нарахування заробiтної плати.

Начальник вiддiлу,
Неля СИНЬКО

"Праця i зарплата" N 35 (951), 16 вересня 2015 р.
 

 

Джерело: http://dominanta.in.ua/turnjs4/sample...

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
08.05.2025
Як на підприємстві створити комісію з питань охорони праці
Основним завданням Комісії з питань охорони праці є захист законних прав та інтересів працівників у галузі охорони праці. Рішення Комісії оформлюється протоколом і має рекомендаційний характер. З метою забезпечення пропорційної участі працівників у вирішенні будь-яких п...
08.05.2025
Порядок зняття з обліку ФО – суб’єктів незалежної професійної діяльності
Щоб бути офіційно знятим з обліку, треба подати заяву до податкової служби за місцем податкового обліку за формою № 8-ОПП. До заяви обов’язково додаються документи, що підтверджують припинення діяльності або зміну її форми. Фізична особа, яка здійснювала незалежну професійну діяльність (наприк...
08.05.2025
Перенесення декретних відпусток: що має знати роботодавець
Вагітні жінки, які працюють, можуть переносити невикористані дні відпустки. Відповідно до Закону від 13.07.2023 №3238-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» вагітні жінки, які працюють,...
Кращі матеріали