Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

За виконані роботи – розрахунок бюджетними коштами: що з ПДВ

16.05.2019 770 0 0

Враховуючи те, що п. 187.7 ПКУ визначений особливий порядок виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів, а не визначено, що на зазначені операції поширюється касовий метод, дата виникнення права на податковий кредит при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів визначається у загальновстановленому порядку за правилом першої події відповідно до п. 198.2 ПКУ.


ГУ ДФС У ДНIПРОПЕТРОВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 08.05.2019 р. № 2023/ІПК/10/04-36-12-01-16

Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області розглянуло запит Товариства щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), повідомляє таке.

Як зазначено у зверненні, Товариство уклало договори на виконання робіт:

  • договір № 1 з Виконавчим комітетом міської ради, грошові кошти за яким в оплату робіт зараховуються з відповідного рахунку Державного казначейства України як на поточний рахунок підприємства, відкритий у територіальному органі Держказначейства, так і на поточний рахунок, відкритий у комерційному банку;
  • договір № 2 з комунальною організацією, згідно з яким товариство є субпідрядником, та грошові кошти в оплату робіт надходить з поточного рахунку генпідрядника.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу УПКУ.

Пунктом 187.1 статті 187 ПКУ розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ.

Відповідно до пункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі про поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного рахунка Державного казначейства України.

Враховуючи вищенаведене, у разі якщо грошові кошти в оплату робіт за договором № 1 надходять товариству з відповідного рахунку Державного казначейства України, вони вважається бюджетними коштами, незалежно від напрямку їх зарахування: на поточний рахунок, відкритий у територіальному органі Держказначейства чи на поточний рахунок у комерційному банку.

Отже, дата виникнення податкових зобов’язань при здійсненні операцій з виконання робіт за договором № 1 визначається товариством відповідно до пункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ як дата зарахування таких грошових коштів на вищенаведені рахунки.

Натомість, якщо оплата за виконання робіт за договором № 2 надходить товариству з поточного рахунку генпідрядника, така оплата не вважається оплатою за рахунок бюджетних коштів.

У зв’язку з чим, дата виникнення податкових зобов’язань товариства при здійсненні операцій з виконання робіт за договором № 2 визначається у загальному порядку, за правилом першої події.

Відповідно до підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Згідно з пунктом 198.2 статті 198 розділу V ПКУ датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

  • дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
  • дата отримання платником податку товарів/послуг.

При цьому нормами ПКУ визначено коло операцій, на які поширюється касовий метод визначення податкових зобов’язань та податкового кредиту.

Так, відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ за операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ.

Платник податку, який виконує підрядні будівельні роботи, може обрати за власним бажанням порядок ведення податкового обліку за касовим методом.

Отже, враховуючи те, що пунктом 187.7 статті 187 розділу V ПКУ визначений особливий порядок виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів, а не визначено, що на зазначені операції поширюється касовий метод, дата виникнення права на податковий кредит при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів визначається у загальновстановленому порядку за правилом першої події відповідно до пункту 198.2 статті 198 розділу V ПКУ.

Разом з цим повідомляємо, що інформації, викладеної у зверненні, недостатньо для надання вичерпної індивідуальної податкової консультації з порушеного питання, а тому у разі необхідності пропонуємо повторно звернутися до контролюючого органу із наданням детального опису здійснюваних операцій та копій документів, що стосуються таких операцій.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.1 статті 52 розділу II ПКУ).

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали