Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як ввести в експлуатацію новий нематеріальний актив на підприємстві

07.11.2018

На сьогодні практично кожне підприємство має справу з нематеріальними активами, наприклад, із веб-сайтами, торговими марками, комп’ютерними програмами тощо. Тож у багатьох бухгалтерів постійно виникають запитання, пов’язанні з обліком та оподаткуванням таких активів. Розглянемо, як ввести в експлуатацію новий нематеріальний актив (НМА).

Введення нового НМА в експлуатацію складається з таких етапів:

1. На підприємстві створюється комісія, до складу якої, зазвичай, входять: головний інженер або заступник керівника підприємства (голова комісії), начальник відповідного структурного підрозділу, головний бухгалтер або його заступник, а також особа, на яку покладено відповідальність за збереження НМА.

Комісія має оглянути НМА і прийняти рішення щодо класифікації конкретного об’єкта НМА, визначення строку його використання та ліквідаційної вартості. Під час ідентифікації об’єктів НМА комісія підприємства перевіряє наявність і чинність документів, які є підставою для оприбуткування об’єкта НМА (лист Мінфіну від 11.04.2006 р. № 31-34000-10-10/7377), Крім того, вона повинна перевірити документи, що засвідчують правомірне набуття права авторства, права власності, права на використання об’єкта НМА тощо.

Рішення комісії оформляється протоколом або актом довільної форми.

2. Видається наказ про визнання НМА активом і введення його в експлуатацію, у якому зазначаються зазначені вище відомості.

3. Комісія складає первинний документ, на підставі якого відбувається введення НМА в експлуатацію.

Таким документом є Акт введення в господарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (типова форма № НА-1, затверджена наказом Мінфіну від 22.11.2004 р. № 732).

Акт складається в одному примірнику на кожний окремий об’єкт приймальною комісією, призначеною наказом (розпорядженням) власника або вповноваженого органу (посадової особи), який здійснює керівництво підприємством.

Акт заповнюється на основі технічної, науково-технічної та іншої документації (ліцензійний договір, авторський договір, патент тощо), підписується головою та членами комісії, особою, відповідальною за прийняття для використання об’єкта НМА. У ньому також наводять характеристику такого об’єкта, яка містить докладний його опис і порядок використання, особливості й переваги, зазначають основні якісні та кількісні показники об’єкта НМА.

Бухгалтерія, після перевірки акта за формою та змістом, переносить інформацію до облікових регістрів і заводить інвентарну картку обліку об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (типова форма №НА-2), яка фактично є паспортом НМА. Форма цієї картки затверджена зазначеним наказом.

Така картка ведеться бухгалтерією в одному примірнику. До неї вноситься інформація про рух об’єкта всередині підприємства, зміну його вартості, характеристик тощо. За інформацією з цієї картки можна прослідкувати «життєвий шлях» НМА.

http://devisu.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
08.05.2025
Як на підприємстві створити комісію з питань охорони праці
Основним завданням Комісії з питань охорони праці є захист законних прав та інтересів працівників у галузі охорони праці. Рішення Комісії оформлюється протоколом і має рекомендаційний характер. З метою забезпечення пропорційної участі працівників у вирішенні будь-яких п...
08.05.2025
Порядок зняття з обліку ФО – суб’єктів незалежної професійної діяльності
Щоб бути офіційно знятим з обліку, треба подати заяву до податкової служби за місцем податкового обліку за формою № 8-ОПП. До заяви обов’язково додаються документи, що підтверджують припинення діяльності або зміну її форми. Фізична особа, яка здійснювала незалежну професійну діяльність (наприк...
08.05.2025
Перенесення декретних відпусток: що має знати роботодавець
Вагітні жінки, які працюють, можуть переносити невикористані дні відпустки. Відповідно до Закону від 13.07.2023 №3238-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» вагітні жінки, які працюють,...
Кращі матеріали