Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Поворотна фінансова допомога, отримана єдинником ще на загальній системі – бажаний дохід для ДФС

11.10.2019 396 0 0


Припустимо, що платник податку на прибуток отримав поворотну фінансову допомогу (далі – ПФД) зі строком повернення 2 роки. А з наступного звітного кварталу перейшов на спрощену систему оподаткування. Чи потрібно буде такому платникові включати до доходу для цілей обкладення єдиним податком (далі – ЄП) суму отриманої ПФД після закінчення 12 місяців із дня її отримання? 

Так, потрібно, на думку ДФС. Наприклад, в Індивідуальній податковій консультації від 28.08.19 р. № 4081/6/99-99-12-02-03-15/ІПК (далі – ІПК № 4081) зроблено такий висновок: той факт, що ПФД була отримана в період перебування платника на загальній системі оподаткування, не змінює порядку застосування норм Податкового кодексу (далі – ПК) у частині визначення доходу платника ЄП. 

Іншими словами, незалежно від податкового статусу платника в період отримання ПФД під час переходу такого платника на сплату ЄП, оподаткування ПФД має відбуватися за правилами пп. 3 п. 292.11 ПК. 

Уважаємо, що такий підхід неправильний. Нагадаємо, що за загальним правилом до доходу єдинника включаються всі суми грошових надходжень. Але, згідно з пп. 3 п. 292.11 ПК, сума отриманої ПФД включається до доходу, тільки якщо єдинник не поверне її протягом року. Таким чином, системою спрощеного оподаткування для ПФД передбачено своєрідне відстрочення. Тому, на нашу думку, норма пп. 3 п. 292.11 ПК стосується тільки ПФД, отриманої в період перебування на спрощенці. 

Подивимося, наприклад, що вийде, коли використовувати підхід податківців у тому випадку, якщо 12 місяців із дня отримання ПФД вже минули до моменту переходу на спрощенку, але строк повернення ПФД ще не настав? Виходить, що в такому разі новоявлений єдинник повинен у першому ж звітному періоді включити собі до доходу суму ПФД, отриману на іншій системі оподаткування. Якось дивно, погодьтеся. 

Крім того, завважимо: згідно з п. 292.3 ПК сума ПФД у разі її неповернення до закінчення строку позовної давності потрапить до оподатковуваного доходу єдинника – платника ПДВ у тому звітному періоді, у якому спливе такий строк (незалежно від того, отримана ПФД на загальній системі оподаткування чи на спрощенці). При цьому податківці дають роз’яснення, що дохід у такому разі виникає і в єдинника – неплатника ПДВ (див., наприклад, Індивідуальну податкову консультацію ДФС від 22.02.19 р. № 676/6/99-99-12-02-03-15/ІПК). Таким чином, у разі застосування підходу до оподаткування ПФД, запропонованого в ІПК № 4081, сума «загальносистемної» ПФД буде обкладена ЄП двічі! 

Звичайно, платникам є про що замислитися при такому стані речей. Тому при нагоді рекомендуємо гасити заборгованість із ПФД перед переходом на спрощенку.

До речі, про те, що ситуація неоднозначна і для самих податківців, говорить той факт, що в ЗІР (категорія 108.01.02) «висить» роз’яснення, згідно з яким ПФД, отримана на загальній системі, не оподатковується за правилами пп. 3 п. 292.11 ПК. 


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 28.08.2019 р. № 4081/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Державна фіскальна служба України на звернення Товариства щодо визначення доходу платника єдиного податку третьої групи, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство повідомило, що під час перебування на загальній системі оподаткування отримало поворотну фінансову допомогу, яка залишається неповерненою після переходу Товариства на спрощену систему оподаткування.

Товариство запитує, чи включається до доходу платника єдиного податку третьої групи - юридичної особи, платника ПДВ, сума допомоги, неповерненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання.

Термін погашення допомоги за договором не настав.

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь - який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковий); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.292.3 ст. 292 Кодексу.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

До складу доходу платників єдиного податку третьої групи, не включаються, зокрема суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (п.п. З п. 292.11 ст. 292 Кодексу).

Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

Платник єдиного податку третьої групи, який отримує поворотну фінансову допомогу, не враховує її суму у складі доходу за умови, що повертає таку допомогу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання.

Сума поворотної фінансової допомоги, неповерненої платником єдиного податку протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, включається до складу доходу такого платника наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги (п.п. З п. 292.11 ст 292 Кодексу).

Той факт, що поворотна фінансова допомога була отримана під час перебування Товариства на загальній системі оподаткування, не змінює порядок застосування норм Кодексу в частині визначення доходу платника єдиного податку.

Згідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали