Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Виплати від роботодавця військовим-контрактникам

05.03.2015

Тепер виплачувати середній заробіток роботодавці повинні не тільки мобілізованим працівникам, але й тим, хто служить за контрактом. Відповідні зміни внесено у КЗпП та Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби та питань соціального захисту громадян України, які проходять військову службу під час особливого періоду» від 15.11.2015 р. № 116-VІІ набрав чинності 8 лютого 2015 року. Ним внесено зміни, зокрема до статті 119 КЗпП. Ця стаття змінюється вже втретє протягом року. З березня 2014 року вона передбачає, що за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток. У травні минулого року статтю 119 КЗпП доповнили нормою про те, що середній заробіток мобілізований має компенсуватися із бюджету.

Щоправда, досі роботодавцям нічого не компенсували, і деякі з них втратили всілякі сподівання на отримання цих коштів. Але в середу 4 березня 2015 року сталася історична подія: Кабінет міністрів прийняв рішення надати кошти підприємствам для компенсації заробітних плат мобілізованим. Виділити на такі цілі планують 1,8 млрд гривень. Таким чином тепер підприємство отримує з державного бюджету гроші на виплату середньої місячної заробітної плати кожному мобілізованому в країні.

Зніми до статті 119 КЗпП, про які ведемо мову зараз, також гарантують збереження робочого місця, посади та середнього заробітку. Але окрім мобілізованих працівників, тепер на такий соціальний захист мають право працівники, прийняті на військову службу за контрактом.

До статті 119 КЗпП внесено дві правки: доповнено абзац третій та додано абзац четвертий. Перша правка стосується працівників, які вирішили укласти контракт з самого початку військової служби. Четвертий абзац додано для тих працівників, яких призвали під час мобілізації, але після демобілізації вони вирішили продовжити службу вже за контрактом.

Але на збереження роботи та зарплати можуть претендувати далеко не всі контрактники. Відповідно до положень третього абзацу статті 119 КЗпП, працівник має бути прийнятий на військову службу під час:

  • виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці;
  • оголошення рішення про проведення мобілізації;
  • введення воєнного стану.

Зберігати за таким працівником посаду та виплачувати зарплату, роботодавець повинен до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року.

Згідно з абзацом четвертим статті 119 КЗпП зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, за працівниками, які одночасно відповідають таким умовам:

  • були призвані під час мобілізації, на особливий період;
  • підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації;
  • продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом.
  • Цього разу тривалість виплат середнього заробітку ніяк законодавством не обмежена. Сказано лише, що виплати зберігаються «більше ніж на один рік». А що контракт буде укладено, наприклад, на три роки?

    Більше того, в четвертому абзаці статті 119 КЗпП вже немає згадки про компенсацію виплат працівникам-контрактникам з бюджету. Тобто чи будуть вони – невідомо.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
23.05.2025
Товар вивезено в різних періодах за кількома митними деклараціями: як правильно скласти ПН до операцій РЕЗ
Операції з вивезення товарів за межі МТУ в митному режимі експорту відображаються у складі податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення кожної такої додаткової декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, на підставі даних таких додатко...
23.05.2025
Єдинник подав несвоєчасно декларацію після скасування рішення ДПС про його анулювання: чи буде штраф
За несвоєчасне подання декларації та несвоєчасну сплату єдиного податку до ФОП – платника єдиного податку (першої – третьої груп) не застосовується фінансова відповідальність. Чи застосовується фінансова відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації платника ЄП (далі &nda...
23.05.2025
У разі виплати авансу утримали менший ПДФО: яка буде відповідальність після перевірки
Платники податків, податкові агенти, а також інші суб’єкти у випадках, прямо передбачених ПК, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень. Розглянемо детальніше. Яка відповідальність передбачена до податкового агента, якщо перевіркою встановлено, що під час виплати д...
Кращі матеріали