Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

В які строки кредитори можуть заявити свої вимоги ТОВ, яке припиняється внаслідок реорганізації – роз’яснює Мінюст

25.08.2021 1098 0 0

При визначенні строку заявлення кредиторами своїх вимог до товариства з обмеженою відповідальністю, що припиняється в результаті реорганізації, слід керуватися положеннями статті 55 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».


МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 07.06.21 р. № 5022/8.4.4/32-21

На адресу Міністерства юстиції України надходять звернення з проханням надати роз’яснення щодо строків заявлення кредиторами своїх вимог до товариства з обмеженою відповідальністю, яке припиняється внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу), у зв’язку з чим повідомляємо таке.

Відповідно до частини другої статті 4 Цивільного кодексу України основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу.

Глава 7 Цивільного кодексу України містить загальні положення про юридичну особу, частинами третьою, п’ятою статті 105 якого встановлено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

При цьому зазначаємо, що положення цієї глави застосовуються до всіх товариств та установ, якщо інші правила для окремих видів товариств або установ не встановлені законом (частина четверта статті 83 цього Кодексу).

Водночас, правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі - товариство), порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов'язки їх учасників визначає Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Відповідно до частин першої - третьої статті 55 цього Закону протягом 30 днів з дати прийняття рішення про припинення товариства шляхом поділу, перетворення, або про виділ, а в разі припинення шляхом злиття або приєднання - з дати прийняття рішення про це останнім з товариств, що беруть участь у злитті або приєднанні, товариство, що планує виділ, та кожне товариство, що бере участь у припиненні відповідно, зобов'язане письмово повідомити про це всіх відомих йому (їм) кредиторів.

Повідомлення про припинення товариства та строк для заявлення кредиторами своїх вимог оприлюднюються на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань автоматично у режимі реального часу за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Кредитор такого товариства, вимоги якого до товариства не забезпечені договором забезпечення, протягом 30 днів з дати направлення йому повідомлення, або з дати опублікування повідомлення, зазначеного в частині першій цієї статті, має право звернутися з письмовою вимогою про здійснення на вибір товариства однієї з таких дій:

1) надання забезпечення виконання зобов'язання;

2) дострокового припинення або виконання зобов'язання (зобов'язань) перед кредитором та відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором між товариством та кредитором.

Якщо кредитор не звернувся до товариства у встановлений строк з письмовою вимогою, вважається, що він не вимагає від товариства вчинення додаткових дій щодо зобов'язання (зобов'язань) перед ним.

Варто зазначити, що в українському законодавстві найбільш поширеним є, зокрема, змістовна колізія, що виникає внаслідок часткового збігу обсягів регулювання декількох норм права.

Особливість цих колізій пов’язана з поділом норм права на загальні та спеціальні. Загальні норми права, як відомо, поширюються на рід відносин у цілому; спеціальні діють тільки в межах виду відносин цього роду і встановлюють для нього певні особливості порівняно із загальним правилом. При конкуренції загальних і спеціальних норм застосовується наступне правило: спеціальний закон скасовує дію загального.

Таким чином, при визначенні строку заявлення кредиторами своїх вимог до товариства з обмеженою відповідальністю, що припиняється в результаті реорганізації, слід керуватися положеннями статті 55 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Просимо довести зазначене до відома суб’єктів державної реєстрації, нотаріусів.

Перший заступник Міністра                                              Євгеній ГОРОБЕЦЬ

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали