Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи потрібно застосовувати РРО/ПРРО у разі отримання платежів через мобільний додаток

30.10.2023 20 0 0

Товариство здійснює господарську діяльність у сфері торгівлі в мережі Інтернет через мобільний додаток. Кошти від реалізації товарів заходять на розрахунковий рахунок підприємства від фінансових установ, з якими укладені Договори еквайрінгу, за вирахуванням комісії. Чи зобов’язане товариство застосовувати РРО/ПРРО при виконанні платіжних операцій через мобільний додаток?

Головне управління ДПС у м. Києві нагадує, що правовідносини у сфері застосування РРО та/або ПРРО регулюються Податковим кодексом, Законом від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця (ст. 2 Закону № 265).

Обов’язок застосування РРО та/або ПРРО залежить не від форми розрахункових операцій та/або наявності того чи іншого зареєстрованого КВЕД, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують госпоперації суб’єкта господарювання, які чітко визначені законодавством, в тому числі нормами його прямої дії Закону № 265, якими встановлено загальні правила здійснення розрахункових операцій.

Порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено ст. 3 Закону № 265, якою визначено, що у разі проведення розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим у встановленому цим Законом порядку.

Законодавство України встановлює однакові вимоги щодо фіскалізації як готівкових, так і безготівкових розрахункових операцій, що здійснюються за допомогою POS-терміналів та платіжних сервісів (еквайрінгу), що використовують реквізити платіжних карток продавців товарів в мережі Інтернет та проводяться суб’єктами господарювання всіх форм власності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Саме тому, обов’язок суб’єкта господарювання застосовувати РРО та/або ПРРО при отриманні оплати за товари залежить не від форми оплати, а виникає відповідно до способу її здійснення, який запропоновано товариством покупцю.

Платіжні сервіси банків та/або небанківських фінансових установ призначені для спрощення проведення розрахунків між фізособами, юрособами та/або фізособами-підприємцями в мережі Інтернет за допомогою персональних комп’ютерів та/або інших мобільних пристроїв та з використанням банківських платіжних карток. За своїм змістом вони є системами для надання послуг з еквайрінгу, що надають можливість споживачам здійснити оплату товарів (послуг), зокрема дистанційно.

З технічної точки зору між товариством і банком та/або фінансовою установою, яким належить платіжний сервіс, відбувається саме операція з безготівкового переказу коштів, разом з тим, суб’єктами (учасниками) безпосередньо операції купівлі-продажу товару є Товариство, яке здійснює продаж товарів, і отримувач такого товару (покупець), який здійснює грошовий розрахунок за цей товар у дистанційному режимі за допомогою платіжного сервісу.

На правильність цього висновку вказує і юридична модель здійснення платежу за електронним договором, з оплатою через використання електронних платіжних сервісів, яка передбачає використання для розрахунку готівки або банківської платіжної карти в дистанційному режимі. Положення Закону № 265 прямо визначають необхідність оформлення відповідного розрахункового документа, у разі отримання готівки або застосування банківської платіжної карти, при здійсненні такої розрахункової операції, хоча її характер і є безготівковий.

З огляду на вимоги вказаних вище норм законодавства, надаючи відповідь на поставлене запитання, повідомляємо про необхідність товариству застосування РРО та/або ПРРО при прийманні оплати за товар в мережі Інтернет із застосуванням платіжних сервісів. Суб’єкт господарювання повинен створити у паперовій та/або електронній формі з використанням РРО та/або ПРРО відповідний розрахунковий документ установленої законодавством форми та змісту на повну суму проведеної операції, що підтверджує факт купівлі-продажу.

Підписатися на YouTube-канал Головного управління ДПС у м. Києві: https://cutt.ly/UgBni5e

Комунікаційна податкова платформа для громадськості та бізнес-спільноти: kyiv.ikc@tax.gov.ua

Підписатися на телеграм-канал ДПС: https://t.me/tax_gov_ua

Головне управління ДПС у м. Києві

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали