Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Роботодавець може зробити перерахунок ПДФО, утриманого із допомоги по частковому безробіттю

10.09.2020 53 0 0

Оскільки дохід платника податку у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину починаючи із 2 квітня 2020 року звільняють від оподаткування ПДФО та військовим збором, то роботодавець як податковий агент у разі оподаткування зазначеного доходу має право здійснити перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку (військового збору) для визначення правильності оподаткування.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 18.08.2020 р. № 3430/ІПК/99-00-04-05-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення щодо оподаткування допомоги по частковому безробіттю на період карантину та в межах компетенції повідомляє.

Товариство повідомило, що перераховані обласним центром зайнятості підприємству кошти по частковому безробіттю на період карантину виплачені працівникам підприємства 21.05.2020 та з них утримано і сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

Товариство запитує, ци потрібно здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку на доходи фізичних осіб та військового збору чи залишити все без змін, оскільки на дату виплати коштів Закон України від 13 травня 2020 року № 591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» (далі - Закон № 591), не набрав чинності.

Порядок надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Каібінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, визначено ст. 47-1 розділу VIII Закону України від 05 липня 2012 року № 5067-VІ «Про зайнятість населення» (далі - Закон № 5067).

Частиною дев'ятою ст. 47-1 Закону № 5067 передбачено, що розмір, порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 306.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб податком на доходи фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу.

Пунктом 163.1 ст. 163 кодексу визначено, що об’єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, і суми страхових виплат, які отримує платник податку з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно із законом (п.п. 165.1.1 П. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Підпунктом 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Разом з цим, з 29 травня 2020 року набрав чинності Закон № 591, яким внесено зміни до Кодексу в частині звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходу платника податку у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

Так, у розділі XX «Перехідні положення» Кодексу підрозділ 1 доповнено, зокрема, пунктом 13, відпоівідно до якого на період з 2 квітня 2020 року до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб не включаються доходи у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, які виплачуються (надаються) роботодавцем відповідно до статті 47-1 Закону № 5067.

Крім того, у підрозділі 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу пункт 16-1 доповнено підпунктом 1.10, згідно з яким звільняються від оподаткування військовим збором доходи, зазначені в пункті 13 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.    

Слід зауважити, що роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу).

Враховуючи зазначене, оскільки дохід платника податку у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину, який виплачується (надається) роботодавцем такому платнику відповідно до ст. 47-1 Закону № 5067, з 02 квітня 2020 року звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб та війЬьковим збором, то роботодавець як податковий агент у разі оподаткувань зазначеного доходу має право здійснити перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку (військового збору) для визначення правильності Ьподаткування.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали