Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Перевірка документів податковою інспекцією

Редакція

08.05.2018 946 0 0

Державні податкові інспекції не наділені правом проводити перевірки та зустрічні звірки платників податків, починаючи із 01.01.2017.

При цьому державні податкові інспекції мають право отримувати безоплатно від платників податків довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) при виконанні функцій, визначених ст. 19 ПКУ


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 28.03.2018 р. N 1268/6/99-99-14-03-03-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення про отримання відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) індивідуальної податкової консультації стосовно прав (повноважень) державних податкових інспекцій, починаючи з 01.01.2017 року здійснювати перевірки, зустрічні звірки, направляти запити платникам податків з метою витребування та (або) перевірки документів, здійснювати заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків за юридичною (податковою) адресою, та повідомляє таке.

Статтею 6 та частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 41.1 статті 41 Кодексу надано визначення контролюючих органів, згідно з яким державні податкові інспекції є контролюючими органами.

При цьому розмежування повноважень і функціональних обов’язків контролюючих органів визначається законодавством України (пункт 41.3 статті 41 Кодексу).

Згідно з пунктом 191.1 статті 191 Кодексу контролюючі органи виконують функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 193Кодексу, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (підпункт 191.1.1 пункту 191.1 статті 19 Кодексу).

Відповідно до статті 193 Кодексу з 01.01.2017 року державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Таким чином, державні податкові інспекції не наділені правом проводити перевірки та зустрічні звірки платників податків.

Згідно з підпунктом 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 Кодексу для здійснення функцій, визначених законом, контролюючі органи мають право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Таким чином державні податкові інспекції мають право отримувати безоплатно від платників податків довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) при виконанні функцій, визначених статтею 193 Кодексу.

Разом з тим слід враховувати, що на даний час у структурі контролюючих органів продовжують діяти підрозділи податкової міліції. Згідно з розділом XVIII2 Кодексу визначені завдання, структура, повноваження, права податкової міліції.

Податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції (пункт 348.1 статті 348 Кодексу).

Згідно з пунктом 351.1 статті 351 Кодексу посадовим особам податкової міліції для виконання покладених на них обов’язків надаються права, передбачені підпунктами 20.1.2 (в частині отримання належним чином засвідчених копій документів), 20.1.4 (в частині проведення перевірок у встановленому Кодексом порядку), 20.1.8 і 20.1.20 пункту 20.1 статті 20 Кодексу, а також іншими законодавчими актами України.

Також відповідно до підпункту 350.1.12 пункту 350.1 статті 350 Кодексу податкова міліція відповідно до покладених на неї завдань виявляє кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах, встановлює місцезнаходження платників податків, проводить опитування їх засновників та посадових осіб.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали