Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Надання «єдинником» в оренду нежитлових приміщень

22.09.2020 138 0 0

Права на земельну ділянку під багатоквартирним будинком та прибудинкову територію виникають у всіх співвласників (власників житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку) з моменту державної реєстрації таких прав на земельну ділянку під цим багатоквартирним будинком та відповідну прибудинкову територію у Державному земельному кадастрі у порядку, визначеному законом. Тому безпосереднім платником земельного податку в цьому випадку виступатиме особа, щодо якої здійснено державну реєстрацію прав на земельну ділянку під багатоквартирним будинком з урахуванням прибудинкової території (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб’єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників), з моменту такої реєстрації прав особи на земельну ділянку.

Отже, у підприємства з 01.07.2020 р. не виникають податкові зобов’язання зі сплати податку за земельну ділянку, на якій розташовані власні нежитлові приміщення в житловому будинку.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 31.08.2020 р. № 3620/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України на звернення товариства, надіслані листом ГУ ДПС у м. Києві щодо надання індивідуальної податкової консультації зі сплати земельного податку (далі - Податок), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство проінформувало, що є платником єдиного податку, має у багатоквартирному будинку власні нежитлові приміщення, які надає в оренду.

Товариством отримано Довідку Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 09.06.2020 про розмір нормативної грошової оцінки (далі - Довідка) на загальну площу земельної ділянки, на якій знаходиться чотири багатоквартирні житлові будинки. Проте у Довідці не визначено категорію землі та її цільове призначення.

Товариство повідомило, що балансоутримувачем багатоквартирного будинку є ДП «Укржитлосервіс», яке сплачує земельний податок за всю площу земельної ділянки, яка надана йому у постійне користування.

Товариство, посилаючись на норми чинного законодавства запитує щодо виникнення у нього з 01.07.2020 згідно з підпунктом 4 пункту 297.1 статті 297 Кодексу обов’язку з нарахування та сплати Податку та методики обчислення частини земельної ділянки, що припадає на площу власних нежитлових приміщень Товариства.

Кодексом визначено, що плата за землю справляється у двох формах -Податку з власників та постійних користувачів земельних ділянок (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Кодексу), а також орендної плати за наданні згідно з договором оренди у строкове користування земельних ділянок державної або комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункт 14.1 статті 14, пункт 288.1 статті 288 Кодексу).

Питання щодо сплати земельного податку власником нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, права на яку у такої особи не оформлені, визначено в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерстві фінансів України від 06.07.2018 № 602.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Кодексу платниками Податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Особу, яка володіє нерухомим майном, що розташоване на земельній ділянці, права на яку для такої особи не оформлені, не можна вважати платником Податку в розумінні статті 269 Кодексу до моменту виникнення відповідних прав такої особи на цю земельну ділянку відповідно до запису, сформованого у Державному земельному кадастрі у порядку, визначеному законом.

Що стосується особи, яка володіє нерухомим майном у багатоквартирному будинку, то, виходячи із викладеного вище, права на земельну ділянку під багатоквартирним будинком та прибудинкову територію виникають у всіх співвласників (власників житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку) з моменту державної реєстрації таких прав на земельну ділянку під цим багатоквартирним будинком та відповідну прибудинкову територію у Державному земельному кадастрі у порядку, визначеному законом.

Тому, безпосереднім платником земельного податку в цьому випадку буде виступати особа, щодо якої здійснено державну реєстрацію прав на земельну ділянку під багатоквартирним будинком з урахуванням прибудинкової території (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб'єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників), з моменту такої реєстрації прав особи на земельну ділянку.

Враховуючи викладене, у Товариства з 01.07.2020 не виникають податкові зобов’язання зі сплати Податку за земельну ділянку, на якій розташовані власні нежитлові приміщення в житловому будинку, що перебуває в управлінні ДП «Укржитлосервіс».

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали