Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації про майновий стан

19.01.2024 24 0 0

Головне управління ДПС у Житомирській області повідомляє, що відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) за минулий рік у порядку, встановленому законом.

Згідно з п. 1.1 Податкового кодексу (далі – ПК) відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПК.

Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників ПДФО, – до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розд. IV ПК (пп. 49.18.4 ПК).

Згідно з п. 15.1 ПК платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з ПК або податковими законами, і на яких покладено обов’язок із сплати податків та зборів згідно з ПК.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розд. ІV ПК, згідно з п. 162.1 якого платником податку, зокрема, є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Обов’язки платника податків визначені ст. 16 ПК, у якій зазначено, що платник податків зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Одночасно п. 179.1 ПК передбачено, що платник податку зобов’язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до ПК.

Відповідно до п. 110.1 ПК платники податків, податкові агенти, а також інші суб’єкти у випадках, прямо передбачених ПК, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень.

Фізична особа – платник податку несе фінансову відповідальність за умови наявності на момент вчинення податкового правопорушення повної цивільної дієздатності (п. 110.2 ПК).

Законні представники платників податків – фізичних осіб згідно зі ст. 242 Цивільного кодексу в разі невиконання обов’язків, визначених ПК, несуть фінансову відповідальність, встановлену для платників податків (п. 110.4 ПК).

Статтею 111 ПК визначено, що за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності, як фінансова, адміністративна та кримінальна. Зокрема, фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Згідно з п. 120.1 ПК (неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п. 49.2 ПК) або несвоєчасне подання платником податків чи іншими особами, зобов’язаними нараховувати т сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПК, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Таким чином, громадянин України (платник податку – фізична особа), у якого виникає об’єкт обкладення ПДФО та військовим збором, зобов’язаний подати податкову декларацію (крім випадків, передбачених п. 179.2 ПК) і сплатити відповідні податкові зобов’язання відповідно до ПК.

Водночас несвоєчасне подання платником податків – фізичною особою податкової декларації, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПК, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн.

Крім того, відповідно до ст. 1641 КУпАП за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі від 3 до 8 НМДГ.

ГУ ДПС у Житомирській області

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали