Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Особливості визначення податкових зобов’язань з ПДВ платниками, які застосовують касовий метод податкового обліку, при їх переході на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 %

19.04.2022 80 0 0

Відповідно до пп. 14.1.266 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу (далі – ПК) касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V ПК – метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Пп. 9.5 п. 9 підрозд. 8 розділу ХХ ПК визначено, що платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.

Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей пп. 9.5 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пп. 9.5 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, призупиняються права та обов’язки, встановлені розд. V та підрозд. 2 розд. XX ПК (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених пп. 9.5 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК.

Після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом (п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК).

За товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК, які використані (поставлені, реалізовані) платником єдиного податку третьої групи в період застосування особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом, в операціях, що не є об’єктом оподаткування, платник податку на додану вартість зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації платником податку на додану вартість, нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ст. 198 розд. V ПК (п. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК).

Щодо операцій з постачання товарів/послуг, які були здійснені до переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 %, оплата за які надійшла в період застосування спрощеної системи оподаткування

Якщо відвантаження товарів / надання послуг здійснювалось у періоді перебування платника податку – постачальника на загальній системі оподаткування та застосування ним у цей період касового методу податкового обліку ПДВ, а кошти за такі відвантажені товари / надані послуги отримані таким постачальником у період застосування ним спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 %, то такі кошти включаються ним до доходу, що оподатковується за ставкою єдиного податку 2 %, а податкові зобов’язання з ПДВ, відповідно, не нараховуються.

При цьому після переходу зі спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 % доходу на загальну систему оподаткування та відновлення реєстрації платником ПДВ такий платник ПДВ у податковій звітності за перший звітний період відновлення реєстрації платника ПДВ повинен відповідно до п. 198.5 ст. 198 розд. V ПК нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на вартість товарів, послуг, використаних (поставлених, реалізованих) у не оподатковуваних операціях, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту до дати переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 %, виходячи з вартості придбання таких товарів, послуг.

Щодо операцій з постачання товарів/послуг, які були здійснені під час перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 %, оплата за які надійшла у період застосування спрощеної системи оподаткування

Якщо відвантаження товарів / надання послуг та оплата за такі товари/послуги здійснювались у періоді застосування платником спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 %, то такі кошти включаються ним до доходу, що оподатковується за ставкою єдиного податку 2 %, а податкові зобов’язання з ПДВ, відповідно, не нараховуються.

У той же час при придбанні товарів/послуг у період застосування спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 % податковий кредит за такими операціями з придбання не формується та податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 розд. V ПК після переходу на загальну систему оподаткування та відновлення реєстрації платником ПДВ не нараховуються.

Після переходу зі спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 % доходу на загальну систему оподаткування та відновлення реєстрації платником ПДВ такий платник ПДВ у податковій звітності за перший звітний період відновлення реєстрації платника ПДВ повинен відповідно до п. 198.5 ст. 198 розд. V ПК нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на вартість лише тих товарів/послуг, використаних (поставлених, реалізованих) у не оподатковуваних операціях, які були придбані під час перебування на загальній системі оподаткування та суми податку по яких підлягали включенню до складу податкового кредиту на дату переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 %, виходячи з вартості придбання таких товарів/послуг.

Щодо операцій з постачання товарів/послуг, які були здійснені під час перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 %, оплата за які надійшла після переходу на загальну систему оподаткування (відновлення реєстрації платника ПДВ)

Якщо відвантаження товарів / надання послуг здійснювалось у періоді застосування платником спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 %, а кошти за такі відвантажені товари / надані послуги отримані таким постачальником у період застосування ним загальної системи оподаткування (після відновлення реєстрації платника ПДВ), то такий платник зобов’язаний за такими операціями визначити податкові зобов’язання з ПДВ за касовим методом.

При цьому за товарами/послугами, які були придбані:

  • до переходу на спрощену систему оподаткування та використані в операціях з постачання товарів/послуг, оплата за які здійснена у період після переходу на загальну систему оподаткування – податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 розд. V ПК не нараховуються;
  • у період застосування спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 % – податковий кредит не формується.

Щодо операцій з постачання товарів/послуг, які були здійснені до переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 %, оплата за які надійшла після переходу на загальну систему оподаткування (відновлення реєстрації платника ПДВ)

Якщо відвантаження товарів / надання послуг здійснювалось у періоді перебування платника податку – постачальника на загальній системі оподаткування та застосування у цей період касового методу податкового обліку ПДВ, а кошти за такі відвантажені товари / надані послуги отримані таким постачальником у період застосування ним загальної системи оподаткування (після відновлення реєстрації платника ПДВ), то такий платник зобов’язаний за такими операціями визначити податкові зобов’язання з ПДВ за касовим методом.

При цьому за товарами/послугами, які були придбані для використання у таких операціях до дати переходу на спрощену систему оподаткування та використані в операціях з постачання товарів/послуг, оплата за які здійснена в період після переходу на загальну систему оподаткування, податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 розділу V ПК не нараховуються.

За матеріалами ДПС

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали